Görkemli “Forever Valentino” Sergisi

10 Kasım 2022

Katar Müzesi ve Maison Valentino, Doha'nın M7 merkezinde, Valentino Garavani'ye bir saygı duruşu niteliğindeki “Forever Valentino” sergisini modaseverlere sunuyor.

Doha, Katar'daki yeni “Forever Valentino” sergisi, İtalyan modaevinin şimdiye kadarki en kapsamlı sergisi olma özelliğini taşıyor. Sergi izleyicileri Valentino'nun geçmişi ve bugünü arasında, modaevinin 1959'daki açılışından kreatif direktörü Pierpaolo Piccioli’nin şu anki görev süresine kadar uzanan 200'den fazla parça ile renkli bir yolculuğa çıkarıyor. 


Doha'nın tasarım merkezi olan M7'de düzenlenen etkinlik, geçtiğimiz Mayıs ayında 90 yaşına giren modaevi kurucusu Valentino Garavani'nin devam eden doğum günü kutlamalarına da denk geliyor.


"Maison Valentino'nun değeri zamansızdır. Modaevi sürekli gelişerek özgünlüğünü ortaya koyuyor. 60 yıllık bu deneyim, vizyonu bugün için hala anlamlı olan Valentino Garavani’nin çalışmalarıyla mümkün oldu. Mirasımız her zaman geleceğe doğru ilerledi. Modaevine saygı duruşunda bulunan serginin estetik fikrini sadece geriye bakış değil, geçmiş ve gelecek arasındaki bu denge yönlendirdi.” diyor Piccioli.

İtalya'da yapılan geri dönüştürülmüş ve sürdürülebilir tasarımları ile tanınan La Rosa'nın mankenlerinin yer aldığı panoramik enstalasyon, modaevine ait pek çok tasarımın yanı sıra Elizabeth Taylor, Jacqueline Kennedy ve Zendaya gibi marka elçilerinin giydiği tanınmış ve nadiren görülen parçaları içeriyor.


Valentino'nun merkezi Roma, serginin senografisinde ve aynı zamanda modaevinin İtalyan tasarım, mimari ve “la dolce vita” yaşam anlayışından ilham alan parçalarda öne çıkan odak noktası oluyor.

Piccioli ile iş birliği içinde, New Museum New York’ün kreatif sanat direktörü Massimilano Gioni ve moda eleştirmeni Alexander Fury'nin küratörlüğünü yaptığı “Forever Valentino” sergisi 28 Ekim 2022 ve 1 Nisan 2023 tarihleri arasında Msheireb Downtown Doha'daki M7, Gallery 1 ve 2’de ziyarete açık.