Görkemli ve Etkileyici

17 Ekim 2022

Gölge oyunlarıyla etkileyici bir kimlik kazanan Meksika evi, maskülen detayları ile göz alıcı bir yaşam alanına dönüşüyor.

Meksiko’nun tarihi bölgesi Colonia Condesa’da konumlanan iki katlı ev, 20. yüzyılın ortalarında sade bir art deco tarzında inşa ediliyor. İç mimarlık stüdyosu kurucusu Chloé Mason Gray’in tasarladığı evde doğal ışığın olmayışı bir dezavantaj olarak görülmeyip dekorasyonun her parçasında karşımıza çıkıyor. 


154 metrekarelik mülk, caddedeki büyük ağaçların gölgesinde kaldığından bazı odalarda yeterli şekilde doğal ışık alamıyor. Bu etkene rağmen gizemli atmosferi kucaklayan tasarımcı, odaları görkemli ve etkileyici hissettirecek renk ve dokuları seçerek oluşturuyor.

Ana yatak odası, deri bir yatak başlığı, yeşil keten nevresimler ve perdeler ile uyum gösteren kahverengi dokulu alçıyla kaplı. Diğer alanlarda, çoğu sıcak tonlu kırmızı sedir ağacından yapılmış koyu renkli mobilyalara rağmen kirli beyaz sıva kaplamaları bulunuyor. Üst kattaki ofiste, DM Nacional için Clara Porset tarafından restore edilmiş eski bir çalışma masası ve Mies van der Rohe ve Lilly Reich tarafından tasarlanan Brno sandalye bulunuyor. 


Dekorasyonun amacı, antik Meksika tasarım parçalarını çağdaş Meksikalı sanatçılar ile birleştirirken bulunduğu alana kök salmış bir ev yaratmak. "Burası eğlencenin ve sınırlı sayıda olanakların mutlu bir şekilde yer alabildiği bir alan. Evde yaşayanlar için de bir rahatlama ve huzur kaynağı.” diyor iç mimar Gray.