Gormley heykelleri Akademi'de

15 Ekim 2019

Antony Gormley’nin 45 yılı aşan kariyeri İngiliz Kraliyet Akademisi’nde etkileyici bir seçkiyle kutlanıyor.


 

İngiltere’nin en önemli heykeltıraşlarından Antony Gormley’nin 70. yaşını kutlarken İngiliz Kraliyet Akademisi’nde açtığı serginin doğduğu şehir Londra’da gerçekleşen yalnızca ikinci müze sergisi olması şaşırtıcı. Fakat Kraliyet Akademisi’nden içeri adımınızı attığınızda ‘anıtsal’ kelimesinin ne anlama geldiğini bir kez daha düşününce sanatçının dev boyutlu eserlerinin bir müzede sergilenmesinin hiç de kolay olmadığı gerçeğini farkediyorsunuz.

Cambridge Üniversitesi’nde arkeoloji ve antropoloji okuduktan sonra Hindistan’da meditasyon üzerine çalışmalar yapan ve Budist bir rahip olacakken rotasını sanata çeviren Gormley, insan figürünü merkezine aldığı çalışmalarıyla mekansal deneyimler yaşatan bir sanatçı.


Gormley, madenci ve gemici köyü Gateshead’i temsilen yaptığı 25 metrelik çelik ‘Angel of the North’ heykeli ve 1994’te Turner Ödülü’nü kazandığı, 40 bin terracotta heykelcikten oluşan ‘Field for the British Isles’ yerleştirmesi ile kamusal alanda iz bırakan eserleriyle biliniyor.

Kraliyet Akademisi’ndeki sergi ise sanatçının 45 yıllık kariyerinden tam 142 eser içeriyor. Sanatçının kendi bedenini modelleyip duvara ve tavana astığı heykellerinden oluşan ‘Lost Horizon I’, 24 adet gerçek boyutlu demir döküm figürden oluşuyor. İnsanın boyut algısını kaybettiren işlerden biri.

Asılması tam 18 gün süren, birbirinin içine geçmiş çelik kafeslerden oluşan ‘Matrix III’, üç boyutlu bir çizimin içinde yürüyormuşsunuz hissi veren ‘Clearing VII’, 35 bin litre deniz suyu doldurulan bir odanın zeminini deniz yatağına çeviren ‘Host’ ve karanlık, geometrik bir labirent olan ‘Cave’ sanatçının bu sergi için özel ürettiği işlerden bazıları.

Sergi, 3 Aralık’a kadar sürecek.