Görüşmek Üzere Bay Bailey!

08 Mart 2018

Burberry’nin marka algısını bambaşka bir noktaya taşıyan Christopher Bailey’nin son defilesi, moda tarihindeki yerini aldı.

"Gelecekçi sanat anlayışının ve modanın buluştuğu unutulmaz bir an yaşandı Londra Moda Haftası’nda."

Burberry’ye 17 yıl boyunca, markayı yeniden var ederek bir tasarım anlayışı getiren Christopher Bailey’nin son koleksiyon defilesi, kelimenin tam anlamıyla ışık saçıyordu.

Gelecekçi sanat anlayışının ve modanın buluştuğu unutulmaz bir an yaşandı Londra Moda Haftası’nda. Burberry’nin marka algısını bambaşka bir noktaya taşıyan Christopher Bailey’nin son defilesi, moda tarihindeki yerini aldı.

Geçen hafta Burberry’nin Londra Moda Haftası’nda gerçekleşen defilesinde modeller, gökkuşağının renklerini oluşturan muazzam bir lazer oyununun altından geçti. Londralı stüdyo United Visual Artists tarafından hazırlanan lazer şovu, markanın kreatif direktörü Christopher Bailey’nin önderliğindeki son defileye eşlik etti.

Londra’daki Dimco Binası’nda gerçekleşen defilede iki dramatik ışık enstalasyonu vardı. İzleyicilerin karşısına çıkan ilk enstalasyon, 2016 yılında yaratılan bir United Visual Artists enstalasyonu olan, Burberry’nin Museum of Old Art and New Art in Hobart, Australya’dan ödünç aldığı Our Time isimli bir sanat işiydi. Tasarımda yer alan çoklu sarkaç ışıklar, yerde ışık huzmeleri oluşturuyordu. Her bir 21 sarkaç, alandaki ışık yollarını takip etmek üzerine programlanmış ve daha da muhteşem olansa, bunu yaparken aynı anda, sese, ekolara ve müziğe de tepki veriyor ve böylelikle ona göre hareket ediyor olmaları.

Our Time’ı sürükleyici bir çoklu algı enstalasyonu olarak tanımlayan United Visual Artists, aslında bu işiyle doğa kurallarına, yerçekimine karşı çıkıyor. Ve aslında tüm bu başkaldırı, koleksiyonunun cinsiyet eşitliği temasının altını mükemmel bir şekilde çiziyor.

Defilenin finali içinse United Visual Artists, tasarımcının 17 yıllık kariyerini temsil edecek bir iş yaratılması için görevlendiriliyor. Aynı zamanda son koleksiyonu için tasarlanan ve LGBT’ye olan desteğini anlatan gökkuşağı tartan deseni, 3000 lazer huzmesiyle, ışığın mimari bir yorumlaması olarak izleyenlerin karşısına çıkıyor.

Bir kere daha tebrikler Bay Bailey! Ve en yakın zamanda görüşmek üzere...