Gözlerden Uzak Bir Meksika Deneyimi: Punta Caliza

02 Haziran 2023

Holbox adasındaki Punta Caliza, Meksika kültürünü, tasarımını ve lezzetlerini ön plana çıkaran özel bir butik otel.

Meksika'nın gizli bir cenneti olan Holbox adası, yıllarca keşfedilmemiş bir hazine olarak kaldı. Berrak suları, beyaz kumlu plajları ve etrafını saran doğal yaşamıyla bu uzak ada, her derdinizi unutmanızı sağlayacak bir tropik cennet olarak karşınıza çıkıyor.


Adaya ayak bastığınızda, Holbox'ın basit ve rustik yaşam tarzı, aynı zamanda olağanüstü lezzetlere erişimle birlikte geliyor. İşte bu noktada 2017 yılında sessiz sedasız açılan Punta Caliza, Meksika kültürünün kalbine dokunan, aile işletmesi bir butik otel olarak ön plana çıkıyor. Salvador Macías Corona ve Magui Peredo Arenas tarafından Estudio Macías Peredo için tasarlanan bu samimi otel, modern bir sığınak havasında olan odalarıyla büyük bir yüzme havuzuna gömülü, tropikal yeşilliklerle çevrili bir vaha sunuyor.


Mülkün arkasındaki kardeşler Claudia ve Cuauhtémoc Muñoz, "Mimarlar, Maya yapılarından ve kültüründen ilham alarak, bölgedeki inşaat tekniklerini kullanarak çağdaş bir Meksika mimarisi yarattı" diyor. "Punta Caliza'ya gelen her misafir, odalarına kumlu yollardan geçerek ulaşacak ve adanın nostaljik atmosferini hatırlayacak."


Otel odaları, aile tarafından yetiştirilen kırmızı sedir ağacından yapılmış olup, büyük kaydıraklı cam pencereler sayesinde iç ve dış mekan arasındaki sınırları kaldırarak konuklara dış mekanları doyasıya yaşama fırsatı sunuyor. Her odanın özellikleri, banyo ve cilt bakım ürünlerinden sürahilerine ve el işi dokuması çarşaflara kadar, ülkenin dört bir yanından gelen zanaatkârların iş birliğiyle üretilerek Punta Caliza'yı çağdaş Meksika tasarımının bir merkezi haline getiriyor.

Punta Caliza'nın misafirlerinden gelen talepler üzerine Muñoz kardeşler, yakın zamanda bir butik mağaza ve restoran açarak platformlarını genişlettiler. Apollo Design Store'da, giysilerden seramiğe, masa örtülerinden ev eşyalarına kadar seçkin bir hediye koleksiyonu sunan kardeşler, ziyaretçileri büyülü bir alışveriş deneyimine davet ediyor.


Mutfak tarafında ise, Témoc restoran gün boyunca hizmet veriyor ve mağazanın yanındaki bahçe benzeri atmosferde eşsiz lezzetler sunuyor. Cuauhtémoc'un eliyle seçilen 70'ten fazla mezcal çeşidinin bulunduğu menü, birbirinden lezzetli mezelerle dopdolu. Özellikle Taco Oaxaca adlı yemek, denemeye değer favoriler arasında yer alıyor.

Fotoğraflar: Sandy Noto