Güç Sağlayabilen Giyilebilir Biyofilm

05 Eylül 2022

Massachusetts Üniversitesi Amherst araştırmacıları, giyilebilir cihazlara güç sağlayabilecek potansiyelde elektrik elde etmek için ter bezlerini kullanmak suretiyle cilde yara bandı gibi yapışan bir biyofilm icat etti.

Biyofilm, buharlaşmadan elde edilen enerjiyi elektriğe dönüştüren ve buhara dönüşürken kişinin cildindeki nemden yararlanan bir bakteri kullanılarak elde edildi.


Bu yeniliğin arkasındaki Massachusetts Üniversitesi Amherst araştırmacıları, "dev, kullanılmayan enerji kaynağından" yani buharlaşmadan yararlandıklarını dile getirdi. Ekip üyesi ve elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği yüksek lisans öğrencisi Xiaomeng Liu, "Bu çok heyecan verici bir teknoloji" diyor. “Bu yeşil enerji ve diğer sözde 'yeşil enerji' kaynaklarının aksine üretimi tamamen yeşil." diyerek ekliyor. Araştırmacılara göre bunun nedeni, filmin mikroplar tarafından doğal olarak üretilmesi ve sürdürülebilir olmayan malzemeler ya da toksik atık yan ürünlere gerek olmaması.Mevcut haliyle biyofilm, tıbbi sensörler veya kişisel elektronik cihazlar gibi küçük cihazlara güç sağlamak için yeterli enerji üretirken, ekip ayrıca daha karmaşık cihazlara güç sağlayabilecek daha büyük boyuttaki filmler yaratmayı planlıyor. Daha da büyük bir ölçekte, biyofilmin buharlaşmada kullanılmayan enerjiden daha fazla yararlanmak için kullanılabileceğini umuyor ve bu da, dünyaya ulaşan güneş enerjisinin yaklaşık yüzde 50'sinin süreç için harcandığını gösteren araştırmalara işaret ediyor.