Gucci değerli taşlara hayat veriyor

19 Temmuz 2019

İtalyan moda devi ilk mücevher koleksiyonu Hortius Deliciarum’u tanıttı.

Gucci’nin kreatif direktörü Alessandro Michele için büyüsünü yansıtamayacağı bir obje yok. Spor ayakkabıdan porselen takımlara Michele vizyonunu ve yaratıcı gücünü her alanda göstermeye kararlı. Edebiyata düşkünlüğü ile bilinen İtalyan tasarımcının son girişimi ise şiirin büyülü evreninden esinlendiği Gucci’nin ilk mücevher koleksiyonu Hortius Deliciarum bir diğer adıyla “Garden of Delights.

Bu değerli taşlarla bezenmiş 200 parçalık koleksiyon Gucci’nin diğer tasarımları ile Paris’teki 16 Place Vendome’da satışa sunulacak. Michele’nin diğer koleksiyonlarındaki gibi cinsiyetsiz özelliğe sahip olan bu eşsiz mücevher koleksiyonu Gucci’nin tarihinden ve markanın kurulduğu günden beri kullandığı sembollerden ilhamını alsa da koleksiyonda Eden, Arcadia ve Xanadu’nun bahçelerinin de etkisi görülüyor.

Michele koleksiyonu hazırlarken hiç de mütevazı davranmamış. Bileklikler ve kolyeler boyutları bakımından oldukça büyük ve göz alıcı. Koleksiyonun ilk bölümü cennet bahçelerinden esinle sarı, mavi ve pembe renlerdeki değerli taşlar ile süslü. Antik esintili bu bölümünde Latin motifli haçlar bitkisel ve aslan motifleri yer alıyor.

Koleksiyonun ikinci bölümü ise mistik hayvanların gücüne adanmış. Aslanın gücü, kaplanın cesareti ve tutkusu ve Ouroboros yılanlarının bilgeliği Gucci’nin mücevher dünyasında yansıtılıyor.

Koleksiyonun son bölümü ise değerli taşlara övgü niteliğinde. Büyük kesimli canlı renklerdeki taşlar rengârenk bir bahçeyi andırıyor. Sarmal halkalar; aşkı sembolize eden kalp kesimli akuamarinleri ve rubelitleri sarıyor. Doğum günü taşlarına atıfta bulunan taşlar, Michele tarafından manevi özellikleri düşünülerek seçilmiş.

El işçiliğinin ön plana çıktığı Gucci’nin ilk mücevher koleksiyonun fiyatı ise 50,000 euro ile 800,000 euro arasında değişiyor.