Gucci Osteria ilk Michelin yıldızını aldı

18 Kasım 2019

Moda devi Gucci’nin Floransa’da bulunan ve Alessandro Michele tarafından Gucci Gardens’a dönüştürülen müze binasının içinde yaklaşık iki yıldır hizmet veren Gucci Osteria ilk Michelin yıldızını aldı.


Sanat, yemek ve modanın bir araya geldiği Gucci Gardens markanın 90. yaş gününde  kapılarını açtı. Moda severlerin yanı sıra sanat ve gastronomi alanlarına ilgi duyanların da keyifle gezeceği Gucci Gardens, moda evinin 1921’den beri korunan geniş yelpazedeki parçaları ile günümüzdeki koleksiyonlardan tasarımları çağdaş sanatla birleştirip ziyaretçiye sunarken aynı zamanda içerisinde bir restoran ve mağaza da barındırıyor. 
Üç Michelin yıldızına sahip dünyaca ünlü şef Massimo Bottura’nın şefliğini yaptığı Gucci Osteria, yaklaşık iki senedir Gucci Gardens’da hizmet veriyor. 2020 yılında ilk Michelin yıldızına layık görülen restoranın menüsü Bottura ve ekibinin seyahat ettiği ülkelerin mutfaklarından aldığı ilham ve gastronomi öğretilerini İtalyan mutfağına uyarlaması ile oluşuyor. Parmigiano Reggiano tortellini ve risotto gibi İtalyan klasikleri müşterilerin en beğendiği yemeklerden bazıları.  

Michelin yıldızının restoran için bir diğer önemi ise restoranın bünyesinde Massimo Bottura’nın tasarladığı menüyü hayata geçiren şef Karime Lopez’in 2020 Michelin Rehberi şefleri arasındaki tek kadın şef olması. Daha önce Massimo Bottura’nın 2016 ve 2018 yıllarında dünyanın en iyi 50 restoranı listesinde bir numarada yer alan üç Michelin yıldızlı Osteria Francescana’da çalışan Karime, Bottura’ya menüyü yaratma konusunda yardımcı oluyor.  

 Floransa’ya yolu düşen ve sanat, moda ve gastronomiye ilgisi olanların mutlaka uğraması gereken Gucci Garden’s moda evinin Alessandro Michele ile girdiği dönüşümü en iyi şekilde temsil ediyor.