Gucci’den Roma Çıkarması…

18 Mart 2019

Gucci, bir sonraki Cruise defilesini İtalya’nın başkenti Roma'da bulunan Capitoline Müzesi'nde gerçekleştireceğini açıkladı.

Gucci, bir sonraki Cruise defilesini İtalya’nın başkenti Roma'da bulunan Capitoline Müzesi'nde gerçekleştireceğini açıkladı. Bu şehir Roma’da doğmuş, çalışmış ve yaşayan bir tasarımcı olan Alessandro Michele’nin oldukça aşina olduğu bir yer… 


Gucci’nin genel merkezi, bir Rönesans sarayı olan Roma’nın Palazzo Alberini-Cicciaporci’sinde yer alıyor ve İtalya’nın başkentinin eski antikalarından ve süslü kiliselerinden ilham alıyor. Defile şehrin Capitoline tepesinde yer alan bütün arkeolojik, tarihi ve sanatsal görüntüsünü Capitoline Müzesi’ne yansıtmış olan bir mekan da yapılıyor. 26 Mayıs’ta Piazza meydanının etrafında kurulmuş olan bu büyük binalar ilk kez Michelangelo tarafından1536'da tasarlandı- müzenin tarihi 1471 yılına kadar uzanıyor - ve nadir heykeller, büstler, madeni paralar, takılar sergileniyor.
Michele önderliğinde düzenlenen önceki Gucci defilesi dünya çapında büyük bir yankı uyandırmıştı ve Michele geçen yıl Fransa'da antik Roma Nekropolü Alyscamps arasında da bir gösteri gerçekleştirmişti. 


Harmony Korine tarafından fotoğraflanan 2019 Sonbahar kataloğu, Pompeii, Herculaneum ve Selinunte'nin Roma kalıntılarından kareler içeriyor bu da tasarımcının eski dönemlere duyduğu özlem ve ilginin en büyük kanıtı… Bu sezonun hazır giyim show’u da adını yine beklenmedik bir şekilde duyurdu. Gucci, davetlilere klasik bir davetiye göndermek yerine onlara arkeolojik dönemlerden kalma maskeler göndererek bu sezonun çağrısını kendi tematik duruşuna yakışır bir şekilde gerçekleştirdi. 


Bu olayın ardından Prada ve Louis Vuitton'da aynı hareketi takip edenler arasında yerini aldı. Nisan ayında Marakeş’te defile düzenleyecek olan Dior ve Chanel’de bu akımın öncülerinden biri oldu. Bu arada Max Mara ise rotasını Berlin’e doğru çevirdi.


Dünyaca ünlü markaların moda alanında gerçekleştirdiği devrimsel ve sofistike tavırları görmeyi özlemiştik doğrusu…