Güneş Sistemimizde Bir Yabancı mı Var?

01 Nisan 2019

Harvard’lı bilim insanları güneş sistemimizde bizim hareketlerimizi gözlemleyen bir uzay aracı olduğunu iddia ediyor.


Harvard’lı bilim insanları güneş sistemimizde bizim hareketlerimizi gözlemleyen bir uzay aracı olduğunu iddia ediyor. Geçen yıl, bilim insanlarının güneş sistemimizin dışında duran tuhaf, dikdörtgen bir nesneyi araştırdıklarını duyduk. Şimdi bir grup araştırmacıdan oluşan ekibin bu tuhaf dünya dışı cismin aslında yabancı bir yaşamın meşru bir işareti olabileceğine inanmak için sebepleri var gibi görünüyor.

 Oumuamua olarak isimlendirilen nesnenin, ilk olarak 2017 Ekim ayında güneş sistemimize girdiği biliniyor ve bilim adamları, 400 metre uzunluğundaki, kırmızımsı bu kayalığın gerçekte ne olabileceğini bulmak için o tarihten beri yoğun bir araştırma içindeler. 2018’de Harvard'daki araştırmacılar, bu nesnenin “yabancı bir medeniyet tarafından kasıtlı olarak Dünya çevresine gönderilen bir cisim” olabileceğini duyurdular.
Bir grup bilim insanının görüşü ise bu cismin ¨yapay kökenli bir şimşek¨ olabileceği yönünde. Yapay kökenli şimşek yani diğer bir adıyla “Lightsails”güneş ışığından veya büyük aynalardan yayılan radyasyon basıncını kullanan ve bununla yapay şimşekler üreten bir uzay aracı sevk yöntemi. 

 Bir grup bilim adamı Ocak ayında, “Oumuamua'nın¨ ilk bilinen yıldızlararası kuyruklu yıldız olabileceğini,“ öne sürdüler. Şu ana kadar ortaya çıkan iddiaların tamamı spekülatif ve hiçbiri kesin kanıtlarla desteklenemiyor.
Ortaya atılan bu spekülatif iddialar ne zaman biter bilemiyoruz fakat şu koskoca evren üzerinde yaşayan tek canlı türü olduğumuzu düşünecek olmak hem biraz ürkütücü hem de yalnız hissettiriyor…