Güneş’in sırlarını aydınlatacak uzay misyonu başladı

14 Şubat 2020

Avrupa ve Amerikan uzay merkezlerinin ortak projesi Solar Orbiter Güneş’in kutuplarını ve manyetik hareketlerini incelemek üzere yola çıktı.


Uzayın derinlikleri araştırmak yüzyıllardır insanoğlunun en büyük tutkusu. Önce teleskoplar sayesinde sonsuz karanlığı daha iyi gözlemleyebilen bilim insanları artık son teknoloji uzay araçları sayesinde uzayın bilinmezliğine doğru yola çıkabiliyorlar. Ancak Samanyolu’nun ve ötesinin keşfine rağmen sistemimizin en büyük yıldızı, Dünya’daki canlılara hayat veren Güneş hala gizemini koruyor. Gizemi kaldırmak ise artık Solar Orbiter’in görevi. 

Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) ve Avrupa Uzay Ajansı'nın uzay aracı Solar Orbiter, bir ilki gerçekleştirerek Güneş'in kutuplarını yakından görüntülemek üzere 10 Şubat’ta Florida’daki Cape Canaveral Uzay Üssü'nden fırlatıldı. Solar Orbiter'ın Güneş'in atmosferi, rüzgarları, manyetik alanı ve heliosfere nasıl şekil verdiği ile ilgili daha önceden sahip olunmayan bazı bilgilere ulaşması bekleniyor.


Sensörler ve kameralar ile donatılmış, 10 bilimsel araç taşıyan ve 600 santigrat derece ısıya dayanabilen Solar Orbiter'ın, Güneş'e 42 milyon kilometre kadar yaklaşması planlanıyor. Uzay aracı Güneş'e bu kadar yaklaşarak bu muhteşem yıldızın kutuplarını da ilk kez yakından görüntüleme şansı olacak. 1,5 milyar euroya mal olan Solar Orbiter’in Güneş’e ulaşmasının üç yıl sürmesi bekleniyor. Dünya ve Venüs'teki yer çekiminden faydalanarak kendini bir mancınık gibi fırlatacak olan Solar Orbiter, yörüngesinden bu şekilde Güneş'in kutuplarını kuş bakışı görüntüleyebilecek.

2018 yılında NASA, Güneş'in en dış katmanını görüntülemek için Parker Güneş Keşif Uydusu’nu fırlatmıştı. Şu anda Güneş'e 18,6 milyon kilometre yakınlıkta Parker uydusu 2025 yılına kadar yolculuğuna devam etmesi bekleniyor. Eğer her şey planlandığı gibi giderse Parker’ın Güneş'in 6 milyon kilometre yakınına ulaşarak bir rekor kırması bekleniyor. Solar Orbiter ise Parker’ın görev dışında kalan alanları inceleyecek ve Güneş’in kutuplarına en çok yaklaşan uzay aracı olacak.