Güney Yarımküre’nin Büyülü Suları: Iberá Wetlands

02 Mayıs 2017

Buenos Aires’in 800 kilometre kuzeyinde bulunan bölge, Arjantin’in mutlaka görülmesi gereken en büyülü destinasyonlarından biri.

"Pek çok göl, lagün ve bataklığın bulunduğu bu doğal cennet, 350’nin üzerinde farklı kuş türü, uluyan maymun, Güney Amerika timsahı ve kapibara gibi kıtaya özgü pek çok canlıya ev sahipliği yapıyor."

Yaklaşık 15.000km2 alanıyla dünyanın ikinci en büyük tatlı su alanı olan Iberá Wetlands, Arjantin’in mutlaka görülmesi gereken en büyülü destinasyonlarından biri. Pek çok göl, lagün ve bataklığın bulunduğu bu doğal cennet, 350’nin üzerinde farklı kuş türü, uluyan maymun, Güney Amerika timsahı ve kapibara gibi kıtaya özgü pek çok canlıya ev sahipliği yapıyor.


İspanyolca Esteros del Iberá adıyla anılan ve Buenos Aires’in 800 kilometre kuzeyinde bulunan bölge, el değmemiş bir doğal güzelliği keşfetmek isteyen gezginler için en uygun seyahat noktası olarak göze çarpıyor. Biyolojik çeşitliliğin bu kadar güçlü olduğu nadir alanlardan biri olan Iberá Wetlands’in 1983 yılında resmi olarak doğal rezerv ilan edilen tatlı suları; ılıman iklimi ve korunaklı doğasıyla bu benzersiz çeşitliliğin oluşmasına büyük katkı sağlıyor.

Esteros del Iberá, günümüzün yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan pek çok doğal yaşam alanının aksine koruma altında olan bir bölge. Bu büyülü alana hükmeden jaguarlar 1950’lere kadar olan dönemde avlanma sebebiyle çok azalsalar da, Arjantinlilerin ve bölgeye gelen turistlerin tutumlarını değiştirmiş olması jaguarları bölgeye geri kazandırıyor.

Güney yarımkürenin kış mevsimini yaşadığı haziran-eylül ayları arasında turist akınına uğrayan Iberá Wetlands, eylül ile kasım ayları arasında fazla yağış aldığı için pek tercih edilmiyor. Daha sakin ve doğayla iç içe bir ortamı tercih eden gezginler için sonbahar, turistlerden arınmış olan alanın vahşi yaşamına tanıklık etmek için en güzel dönemi sayılıyor. Aralık ile şubat ayları arasında kalan yaz dönemiyse aşırı sıcak havadan etkilenenler için uygun olmasa da, bitkilerin egzotik çiçeklerini gözler önüne serdiği ve göçmen kuşların yuvadan uçuşuna şahit olduğumuz ideal bir dönem olarak karşımıza çıkıyor.

Kaynak: AP

Kaynak: Mark Unwin

Dört binden fazla canlıyı büyülü sularıyla saran Iberá Wetlands’e ulaşmak pek de kolay değil, fakat Arjantin’in doğal harikalarla bezeli yollarında yapılan uzun bir yolculuk sonrası karşılaşılan manzara tüm yorgunluğa değecek kadar olağanüstü. Buenos Aires’ten Iberá Wetlands’e en yakın havaalanı olan Posadas’a her gün uçuşlar mevcut. Daha sonra ise maceranın bir parçası haline gelen ve aslında neden el değmemiş olarak kaldığı anlaşılan yollardan geçerek dört saatlik bir kara yolculuğuyla Arjantin’in olağanüstü renklerini ve egzotik doğasını keşfetmeye başlıyorsunuz.

Kaynak: Rex Features, Shutterstock