Günnur Özsoy’un kişisel sergisi: Beyaz

09 Ekim 2020

Günnür Özsoy’un ‘’Beyaz’’ adlı kişisel sergisi PG Art Gallery iş birliği ile Gate 27 ev sahipliğinde izleyicilerle buluşuyor. İşlerinde organik formları temel alan Özsoy’un yarattığı minimalist beyaz amorf biçimli heykeller, sanatın iyileştirici gücünü vurguluyor.

Günnür Özsoy’un ‘’Beyaz’’ adlı kişisel sergisi PG Art Gallery iş birliği ile Gate 27 ev sahipliğinde izleyicilerle buluştu. İşlerinde organik formları temel alan Özsoy’un yarattığı minimalist beyaz amorf biçimli heykeller, sanatın iyileştirici gücünü vurguluyor. Beral Madra’nın “Beyaz Mutantlar” olarak adlandırdığı heykeller günümüzün ağırlığını taşıyan ve şimdi sık sık duyduğumuz mutasyon kavramına da dikkat çekiyor.


"Özsoy’un beyaz amorf biçimli çoğaltılmış nesnelerine var olmasını umut ettiğimiz iyileştirici Mutantlar diyebiliriz; doğal alanın iyileştirici ortamında zihnimizdeki öldürücü virüs imgesi yerini kurtuluşu simgeleyen Mutantlara bırakıyor,” diyor Madra.


Sergide öne çıkan bir diğer nokta, aynı zamanda Özsoy’un son kişisel sergisinin ismi olan beyaz renk. Tarih başından bugüne beyaz renge pek çok farklı değer atfedilmiştir. Beral Madra’nın sergi yazısında da belirttiği gibi, “Beyaz, tarih boyunca dinsel, siyasal, kültürel anlamlar taşıdı; Modernizm ona sadelik, en aza indirgenmişlik yükledi. Özsoy bu simgeselliğin bilincinde olarak beyazı tamamlanmışlık, yetkinlik, kusursuzluk ve ustalık olarak seçiyor.” 


Gate 27’de yer alan ekolojik parkta sergilenen yapıtlar, Özsoy’un kamusal alanda sanatın önemine verdiği değeri vurgularken heykelleri ve ziyaretçileri doğayla buluşturarak pandemi döneminde dönüşüme uğrayan estetik ve toplumsal ilişkiyi yeniden yorumluyor.

30 Ekim’e kadar açık olan sergi, Yeniköy’de konumlanan Gate 27’nin bahçesinde randevu ile görülebilir.