Gurme mutfaklarda ekolojik dönem

18 Ekim 2019

İyi bir gelecek için sürdürülebilir ve çevreci bir yaklaşımın hayatımızın her alanına etki etmesi gerekiyor; mutfaklar da dahil.

Son zamanlarda protestolar ve New York’taki İklim Zirvesi ile tekrar gündeme gelen çevre konusu ağırlığını yaşamın her alanında hissettirmeye başladı. Gelecek nesillere daha iyi bir gezegen bırakmak adına güçlenen sürdürülebilir ve çevreci hareket kendisine gurme mutfaklarda da karşılık buldu.


Dünyanın ilk sürdürülebilir, organik ve etik restoranları bir araya getiren kitabı, “Truth, Love & Clean Cutlery: A Guide to the Truly Good Restaurants and Food Experiences of the World” Times Jill Dupleix ve Giles Coren’in editörlüğünde dünyanın en iyi 50 gurme ve yemek kritiğini bir araya getiriyor. 45 ülkedeki sürdürülebilir ve çevre dostu restoranları buluşturan rehber gurme lezzet arayışındakilere ilham vermeyi amaçlıyor. 


Ekolojik restoranlar denilince Paris’in yeni yıldızından bahsetmeden olmaz. Michelin yıldızlı şef Thierry Marx’ın Paris’te açtığı gurme sandviç dükkânı Marxito sokak lezzetlerini “fine dining” konsepti ile buluşturuyor. İç mimar Ora Ito tarafından tasarlanan mekânda günlük lezzetleri ufak dokunuşlar ile lüks tabaklara taşımayı başaran Marx tamamı organik ürünlerden oluşan menüsü ile dikkat çekiyor. 


Geçen yıl Londra’da Dünya Vegan Günü’nde açılan Vegan Chef Institute geleceğin şeflerini çevre dostu olarak eğitmeyi amaçlıyor. İngiltere’nin vegan gastronomi sahnesinin yeni yıldızlarını yetiştiren enstitü, organik yiyecekleri gurme lezzetlere dönüşebilen geleceğin çevre dostu aşçıları workshoplar ve stajlarla eğitip mutfağın zorlu dünyasına hazırlıyor. 


Fransız şef Alain Ducasse ise sürdürülebilir gurme mutfağa yeni restoranı Ducasse sur Seine ile yeni bir anlam getiriyor. Eiffel Kulesi’nden çok da uzakta olmayan bu yeni nesil ekolojik restoran aslında Seine Nehri’nin üzerindeki bir tekne. Lityum bateriler ile çalışan tekne motoru olmadığı için doğaya karbon salınımı yapmıyor. Ducasse bu 38 metrelik tekne “fine dining” konseptinin ekolojik değerlerle paralel olabileceğini kanıtlıyor.