Güzel Dünya Neredesin?

17 Temmuz 2018

Yüzyıllardır eskimeyen bir soruyu bu defa, bu yıl onuncusu düzenlenecek olan İngiltere’nin en büyük çağdaş sanat etkinliği Liverpool Bienali soruyor.

"Küratörlüğü Kitty Scott ve Sally Tallant tarafından yapılan bienalde, çoğu siyasi karışıklık içinde olan 22 ülkeden seçilen 40’tan fazla sanatçı, bu soruyu sormak üzere, çağdaş sanatla cevabı bulmaya yöneliyor."

İngiltere’nin en büyük çağdaş sanat bienali Liverpool Bienali, onuncu defa izleyiciyle buluşuyor. Liverpool ve civarına yayılan, tam 15 hafta sürecek olan bu yılın edisyonu, Alman Friedrich Schiller’in 1788 yılına dayanan bir şiirinden ilham alarak yola çıkıyor. Beautiful world, where are you? / Güzel dünya neredesin?

Bu soru yüzyıllık olabilir ama ruhu kesinlikle ölmüş değil, hala yaşamaya devam ediyor. Ve Liverpool’da, küratörlüğü Kitty Scott ve Sally Tallant tarafından yapılan bu bienalde, çoğu siyasi karışıklık içinde olan 22 ülkeden seçilen 40’tan fazla sanatçı, bu soruyu sormak üzere, çağdaş sanatla cevabı bulmaya yöneliyor. Bienalden kaçırmamanız gereken dört sanatçı huzurlarınızda…

Ryan Gander ve Jamie Clark, Phoebe Edwards, Tianna Mehta, Maisie Williams ve Joshua Yates; From five minds of great vision, 2018. Fotoğraf: Rob Battersby

Ryan Gander
Ryan Gander’in deneysel ve oyunsal işlerinin bir izdüşümü olan Time Moves Quickly yapıtını İngiliz sanatçı, beş ilkokul öğrencisiyle gerçekleştiriyor. Montessori eğitim şeklini örnek alan sanatçı ve çocuklar, şehri ve çevresini kendi bakış açılarıyla heykeller haline getiriyorlar.

Holly Hendry, Cenotaph, 2018. Fotoğraf: Pete Carr

Holly Hendry
Sanatçının Liverpool’un u şeklindeki meydanı Exchange Flags’de görülebilecek olan işi, görme ve bakma merakımıza dikkat çekiyor. Endüstriyel görünümdeki dev boru benzeri parçalar, Liverpool’un mimarisiyle bir araya geliyor ve şehirdeki her türlü materyalin birbirinden farklılığına ve benzerliğine dikkat çekiyor.

Abbas Akhavan, Variations On Ghost, 2017

Abbas Akhavan
Bluecoat sanat merkezinde tuhaf bir kokuya rastlarsanız, Tahran doğumlu Akhavan’ın yapısıyla karşılaşmış olabilirsiniz. Toprak ve su ile yapılmış olan bu iş, bir zamanlar Mezopotamyayı koruduğu söylenen, ISIS tarafından yerle bir edilen Irak Müzesi’nin girişinde de yer alan yarı insan yarı hayvan figürler Lamassu’lara işaret ediyor.

Agnès Varda, 3 Moving Images. 3 Rhythms. 3 Sounds, 2018. Fotoğraf: Thierry Bal

Agnès Varda
Fransız Yeni Dalga Akımı’nın yegane dişi temsilcilerinden Agnès Varda’nın eşsiz bakış açısı ve ilk İngiltere’de sergilenen işini, Biennial ve FACT için üretiyor. 3 kanallı bir video işi 3 Mouvements, tek taraflı bakış açısından toplumdaki bir takım bireyleri takip ediyor. Görselliğin gerçek anlamları ve modern dünyada üzerimizdeki etkileri.

Ana Görsel: Ryan Gander with Jamie Clark, Phoebe Edwards, Tianna Mehta, Maisie Williams ve Joshua Yates, From five minds of great vision, 2018. Liverpool Metropolitan Katedrali'nden enstalasyon görüntüsü. Fotoğraf: Rob Battersby