Hacker Architects'den Oregon Konutuna Yeni Dokunuş

17 Ocak 2022

Hacker Architects, Oregon'un merkezinde 1970'lerden kalma bir evi, eve "retro ruh" kazandıran orijinal tasarım özelliklerini koruyarak yeniledi.

Hacker Architects, Oregon'un merkezinde 1970'lerden kalma bir evi, eve "retro ruh" kazandıran orijinal tasarım özelliklerini koruyarak yeniledi ve daha geniş bir yerleşim planı oluşturmak için duvarları kaldırdı. Bailey Residence, eyaletin Willamette Ulusal Ormanı içinde yer alan küçük ve izole bir topluluk olan Black Butte Ranch'te yer alıyor.
Portland merkezli Hacker Architects'in renovasyonu, ekibin "canlı, nostaljik renk ve doku karışımı" olarak tanımladığı iç mekanlara odaklandı. Ev, ekibin yenileme boyunca vurgulamaya çalıştığı çarpıcı doğal bir çevreye sahip. Bunu ön plana çıkarmanın bir yolu ise, ana yaşam alanına büyük bir pencere eklemekti.
​​Hacker Architects, "Tasarımın başlarında, ekip orijinal çizimlerde ana oturma odası alanındaki büyük bir pencerenin orijinal inşaatta dışarıda bırakıldığını keşfetti" diyor. Ekip, "Bu unsuru yenileme yoluyla tekrar dahil edebildik" diyerek açıklıyor.


Zemin katta mimarlar, mevcut duvarları kaldırarak açık konseptli bir mutfak, oturma ve yemek odası oluşturdu. Bu alan ise, korumak ve vurgulamak istedikleri bir özellik olan doğal çam tahtalarıyla kaplanmış yükselen tavanlara sahip.
Hacker Architects, "Tasarımın çoğu, Bailey Residence'ın baştan beri var olan güzel ahşap yapısal unsurlarını ortaya çıkarmak için eskiyen iç katmanları soymaya odaklanıyor" diyerek tasarımı tanımlıyor. "Açıkta kalan ahşap, rahat bir çiftlik kulübesini andıran zengin bir doğal desen yaratıyor ve tüm ev boyunca zarif, sade bir zemin sağlıyor" diye ekliyor.


Hacker Architects'in diğer projeleri arasında volkanik bir arazide modernist bir ev seti ve Bend şehrinde açık hava sporları meraklılarına yönelik çok üniteli bir konut geliştirme yer alıyor.