Harita sanatçısının gözünden 14 gün karantina

03 Nisan 2020

Pekin merkezli harita sanatçısı Gareth Fuller karantinada geçirdiği günleri sanatına yansıtarak dört duvar içerisindeki hayatı resmetti.

Çin’in başkenti Pekin’de yaşayan Britanyalı harita sanatçısı Gareth Fuller’ın sıradan bir günü yaşadığı ya da ziyaret ettiği şehrin sokaklarında gezip gördüklerini kâğıda aktarması ile geçer. Şehrin ikonik merkezlerinde, sokaklarda ve caddelerde saatlerce gezmeye alışık olan Fuller Kuala Lumpur’dan Pekin’e döndüğü zaman evinde karantinaya alınınca dört duvar arasında geçireceği 14 günü resmetmeye karar verdi.
55 metrekarelik evinde geçirdiği zamanı gün gün resmeden sanatçı hayatını daha iyi gözlemleme şansı bulmuş. Evindeki mobilyada, eşi ile yaptığı uzun sohbetlere kadar karantinadaki hayatını en ince detayına kadar resmeden Fuller bir süre sonra dış dünyaya da farklı bir gözle bakmaya başlamış.

 

Evin dört duvarında sıkılmaya başlayan sanatçı kendisini evinin terasına atarak Pekin sokaklarını ve insanların yaşamlarını yukarıdan resmetmiş. Karantinadaki dokuzuncu günün sonunda Dünya Sağlık Örgütü’nün koronavirüsün bir “pandemi” olduğunu açıklamasından sonra Fuller için çizimleri farklı bir boyut aldı. Artık gördüklerinden ziyade hissettiklerini ve salgının insanlık üzerindeki etkilerini kâğıda döktü.Fuller’ın karantina serisindeki son resimleri tamamen hayali bir mekân üzerine kurulu. Hayali bir kasaba ve köy üzerinden salgının etkilerini resmeden Fuller 14 günlük karantina deneyimin başındaki ve sonundaki ruh halini de eserlerine yansıtmış oldu.