Harvard Üniversitesi bilim ve gastronomiyi bir derste buluşturuyor

09 Eylül 2020

En iyi şefler ve Harvard araştırmacıları, basit tekniklerden ve gastronominin inceliklerine yemek pişirmenin kimya, fizik ve mühendislik temel ilkeleriyle bağlantısını bu derste keşfediyor.

En iyi şefler ve Harvard araştırmacıları, basit tekniklerden ve gastronominin inceliklerine yemek pişirmenin kimya, fizik ve mühendislik temel ilkeleriyle bağlantısını bu derste keşfediyor. Gıda molekülleri ve kimyasal reaksiyonların gıda dokusunu ve lezzetini nasıl etkileyebileceği bu ders serisinde detaylı inceleniyor.


Bu kursun her modülünde şefler, en meşhur mutfak kreasyonlarından bazılarının arkasındaki sırları açığa çıkıyor. Yemek pişirme ustalığından ilham alan Harvard ekibi daha sonra tarifin arkasındaki bilimi açıklıyor. Konular, Ferran Adrià'nın öncülüğünü yaptığı yemek pişirme tekniği olan küreselleşme fenomeni ile ortaya çıkan, moleküllerin lezzeti nasıl etkilediğini, ısının pişirmedeki rolünü, difüzyonu içerecek.


Ayrıca kendi laboratuvarınızda yani mutfağınızda deneysel bir bilim insanı olma fırsatına da sahip olacaksınız. Haftanın ilgi çekici tarifini takip ederek, hassas ölçümler yaparak ve ustaca gözlemler yapacak hem aşçı hem de bilim adamı gibi düşünmeyi öğreneceksiniz. Laboratuvar kesinlikle bu kursun en benzersiz bileşenlerinden biri - sonuçta, deneylerinizi başka hangi bilim derslerinde yiyebilirsiniz ki?