Hasselblad’la Ay’ın Yüzeyinden Sokaklara

10 Haziran 2017

Ay yüzeyini fotoğraflayan ilk kamera Hasselblad, kompakt tasarımı ile sokaklara çıkıyor.

“Ay yüzeyinde çekilen ilk fotoğrafların baş kahramanı Hasselblad, 1941’den beri hem profesyonel hem de amatör fotoğrafçılar için vazgeçilmez bir tercih oldu.”

1969 yılında Apollo 11, Ay yüzeyine iniş yaptığında bütün dünya, radyolarına kilitlenerek bu tarihi ana canlı yayında şahit olmuştu. Astronotlar Neil Armstrong ve Buzz Aldrin, onlar için küçük, insanlık için büyük bir adımla Ay’a ilk ayak izlerini bıraktıklarında ise yanlarında bu anı ölümsüzleştirecek bir yardımcıları vardı: Hasselblad 500C. Ay yüzeyinde çekilen ilk fotoğrafların baş kahramanı Hasselblad, 1941’den beri hem profesyonel hem de amatör fotoğrafçılar için vazgeçilmez bir tercih oldu. Genellikle profesyoneller tarafından tercih edilen marka, Ay’dan sonra en büyük atağını şu günlerde X1D-50c 4116 Edition ile şehrin sokaklarına doğru yapmaya hazırlanıyor.


Hasselblad’ın yüksek kaliteyle renkleri yakalama özelliğiyle bilinen 50MP CMOS sensörü ilk defa mirrorless, yani aynasız teknoloji ile birleşerek hafif ama sağlam bir gövdenin içinde buluşuyor. İkonik V Sistemi ise X1D serisinde markanın geliştirdiği diğer yeniliklerle beraber kamerayı çok daha kullanıcı dostu yapıyor. Dokunmatik ara yüzü ile odaklama, zoom ve ince ayar işlemleri bir önceki modellere göre çok daha rahat.


Hasselblad’ın geleneksel ağır gövdelerinin aksine avucunuzun tam içine oturan kamera, küçük bir rangefinder’dan daha büyük değil; tabii ki Hasselblad’ın görüntü kalitesi ile. Tasarımın çözünürlük kalitesine ayak uydurduğu XCD lensleri ile istediğiniz dokular size bir deklanşör kadar uzak. Yenilenmiş otomatik odaklanma özellikli lensler, şu anda 30mm, 45mm, 90mm, 120mm aralıklarında satışa sunulurken; 22mm, 35-75 mm zoom ve 65mm lenslerin de yakında piyasaya çıkması bekleniyor.