Hauser & Wirth Isla del Rey adasını sanatla buluşturuyor

21 Haziran 2019

Galeri devi Hauser & Wirth, Minorka'nın Isla del Rey adasında büyük bir sanat merkezi inşa ediyor.

Hauser & Wirth; Hong Kong, Londra, New York, Los Angeles, Somerset, Gstaad ve St. Moritz'ten sonra beklenmedik bir hamle ile Minorka'nın Isla del Rey adasına çıkarma yapıyor. İspanya açıklarındaki Balear Adaları'ndan biri olan Minorka, 80 bin nüfuslu, turistik bir Akdeniz adası olarak ilk kez çağdaş sanatla tanışıyor.

Galerinin kurucularından Ivan Wirth, ailesiyle yıllardır geldiği bu adadaki kullanılmayan tarihi bir hastaneyi yaklaşık 1500 metrekarelik bir sanat merkezine dönüştüreceklerini açıkladı. Merkez, modern ve çağdaş sanat eserlerinin gösterileceği büyük bir sergileme alanının yanı sıra, bir sanatçı misafirlik programına da ev sahipliği yapacak. Sanat bölümünün dışında merkezde bir restoran, mağaza ve halkın kullanımına açık bir bahçe de yer alacak.


Hauser & Wirth Minorka'nın direktörlüğünü, yakın zamana kadar Balear Senfoni Orkestrası'nın direktörlüğünü yürüten Minorkalı Mar Rescalvo üstlendi. Galeri, adalı bir isimle çalışmanın yanı sıra, yıl boyu okullara ve yerel halka çağdaş sanat öğrenmeleri için programlar hazırlayarak adanın kültürel hayatına dokunmaya kararlı görünüyor.

Sanat merkezini içerecek hastanenin restorasyonu Paris merkezli Arjantinli mimar Luis Laplace tarafından yürütülüyor. Peyzaj mimari Piet Oudolf ise adaya özgü bitkilere ağırlık verdiği bahçeleri tasarlıyor. İki mimar, farklı projelerde Minorkalı mimarlar ile çalışarak merkezin yerelleşmesini sağlayacaklar.

Bu proje, Hauser & Wirth'ün 2014'te güney batı İngiltere kırsalındaki Somerset'te açtığı sanat merkezinden esinlenerek oluşturuluyor. Hauser & Wirth Somerset, eğitim, koruma, doğa, sürdürülebilirlik ve yerel malzemelerle hazırlanmış yemeklere odaklanmanın yanı sıra her yıl aralarında 100 okul ve eğitim merkezinin de yer aldığı 650,000 ziyaretçi almaya devam ediyor.