Havacılıkta başkalaşım: Yeni nesil yolcu kabinleri

07 Şubat 2020

Yolcuların farklı ihtiyaçlarına cevap vermek adına havayolları yeni yolcu kabini tasarımları ile her kesime hitap etmek niyetinde.


Havacılık sürekli gelişen ve değişen bir sektör. Airbus ve Boeing teknolojik ilerlemeleri uçak tasarımlarına uygulayan başlıca uçak üreticileri fakat her nedense bütün bu değişimlere karşı kabin içi tasarımları hep aynı kalıyor. Hamburg Aviation’ın kabin içi tasarım yarışması Crystal Cabin Award’ta tasarımcılar yeni nesil uçak kabinlerini hayal etti. Farklı tasarımların ortak noktası ise yolcuların ihtiyaçlarını karşılamaya çalışması ve konforu en üst seviyede tutması.

Yarışmanın öne çıkan tasarımlarından ilki Airbus’a ait. Sürekli kabin içi tasarımını optimize etmeye çalışan Airbus’ın tasarımı en üst düzey yolcu deneyimini amaçlıyor. Yolcuların uzun uçuşlarda daha rahat uykuya dalması için ışık sistemleri ve daha konforlu koltukları içeriyor. Ayrıca koltuk düzeninin değişmesi sayesinde yolculara biraz daha mahremiyet sağlayabiliyor. Airbus kabin içi tasarımını bir üst noktaya taşıyarak uçaklarının kargo bölümünü de değiştirmiş. Kullanılmayan kargo bölümlerini spor salonu, yoga stüdyosu ve uyku odaları şeklinde tasarlayan Airbus yolcu güvenliğini ve konforunu tasarımın merkezine koyuyor.

AerQ’nun tasarımı ise uçak içerinde kendilerini klostrofobik hissedenleri sevindirecek cinsten. Bir tüpü andıran tasarımları ve kalabalık olması nedeniyle bir hayli sıkışık bir ortam sunan uçak kabinleri artık daha ferah bir tasarıma kavuşuyor. Ekonomi be business sınıflarını ayıran bariyeri küçülten, tasarımda beyaz ağırlık renkleri kullanan AerQ uçağın içerisinde kullanılan bariyerler ve perdeler yerine cam kullanarak kabine daha ferah bir ortam sağlamayı başarıyor.

Delta Havayoları ise business sınıfının kabin içi deneyimini artırmayı amaçlamış. Her ne kadar uçak içerisindeki en rahat koltuklara sahip olsalar da business sınıfı özellikle ülke içi uçuşlarda ekonomi sınıfından çok da farklı değil. Yeni koltuk tasarımları ile Delta Havayolları business yolcularına daha fazla özel alan kazandırmayı amaçlamış. Koltukların tasarımları sayesinde yolcular yan yana otursalar da birbirlerinden bir ayırıcı duvar ile ayrılmışçasına farklı alanlara sahip olabiliyorlar.

Uçakla seyahat etmek ve bulutların arasında süzülmek her ne kadar muhteşem bir duygu olsa da pencerelerin küçüklüğü sebebiyle uçuş esnasında dışarıyı izlemek çok da mümkün olmuyor. Yolculara eğlenceli bir uçuş deneyimi sunmayı amaçlayan Earth Bay yeni kabin tasarımında panoramik manzarayı ön plana çıkarmış. Bir masa etrafına karşılıklı yerleştirdiği koltukları geniş bir camın yanına konumlandıran tasarım hem ferah bir ortam sunarken hem de yolculuğun eğlenceli geçmesini sağlıyor.

Aslında Earth Bay’in bu tasarımı daha önce Boeing tarafından denendi. Gerçek cam yerine uçağın dışına yerleştirdiği kameralar ile görüntüyü uçak içine yansıtan Boeing bu uygulaması ile oldukça beğeni kazanmıştı.