Havacılıkta yeni atılım: Üstün manevra yeteneğine sahip uçaklar

17 Ocak 2020

Teknolojinin ilerlemesi ile havacılık sektörü de kendisini yeniliyor ve bulutların arasında unutulmaz bir deneyim için sınırları zorluyorlar.

Havacılık sektörü diğer sektörlere kıyasla yeniliklere daha açık. Her ne kadar bir uçağın havalanma ve havada yol alma sistemi çok değişkenlik göstermese de havacılık sektörünün önde gelenleri teknolojinin sınırlarını zorlayarak uçuş deneyimini bir üst noktaya taşımak için uğraşıyorlar.

Geçtiğimiz aylarda uluslararası havacılık sektörünün önde gelen şirketi Airbus’ın yeni insansız hava aracı LOUT önümüzdeki dönemde havacılık sektöründe önemli değişikliklerin olacağının bir habercisi oldu. Üstün manevra yeteneği sayesinde radarlardan kolayca kaçabildiği belirtilen bu insansız hava aracının başarısının sabit kontrol panelinden geldiği havacılık dünyasını ikiye böldü. Bazı uzmanlar hareket etmeyen bir kontrol panelinin felakete davetiye çıkardığını iddia etse de çoğunluk bunun havacılık sektörünün son yıllarda yaptığı en büyük atılımı olarak görüyor.

Geçtiğimiz son 100 yıl boyunca uçaklar sabit bir kontrol paneli üzerine yerleştirilmiş dümen ve bu dümene bağlı olarak hava basıncını değiştiren kanatlar ile uçuyor. Dümenin hareketi ile uçak tahmin edilebilir manevralar yaparken hem uçağın kendisi hem de kontrol paneli uçağın yön değiştirmesi ile birlikte hareket ediyor. Fakat uzmanlara göre sabit bir kontrol paneli ve bu sabit panele yerleştirilecek bir dümen sayesinde uçaklar hem daha kıvrak manevra yapabilir hem de özellikle savunma sanayinde kullanılacak özel teknikler ile savaş uçakları daha rahat radarları atlatabilir.


Amerikan Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA) işini şansa bırakmayarak şimdiden yeni nesil uçaklar için kollarını sıvadı. Halihazırda var olan teknolojiden yararlanarak sabit kontrol panelli uçaklar üretmeyi planlayan DARPA, CRANE adını verdiği projeyi hayata geçirdi. Bu proje ile üstün manevra kabiliyetine sahip uçaklar üzerinde 2024 yılına kadar test yapacak olan ajans gelecek nesil savunma hatta yolcu uçakları için yolu açacağa benziyor.

Sabit kontrol panelli uçak fikri aslında yeni geliştirilmiş bir proje değil. İkinci Dünya Savaşı sırasında ortaya atılan bu fikir daha sonraları savunma sanayisinin güçlü şirketlerinden Lockheed Martin tarafından hayata geçirilmeye çalışılmış ama şirket bu iddialı girişim sonucunda başarıya ulaşamamıştı.