Hayata Meydan Okuyanların Sporu: Heli-Ski

28 Aralık 2021

Alaska serbest kayak faaliyet alanının doğum yeri olarak bilinen Tsaina Lodge, Alaska’nın en karlı yeri olan Chugach Dağları’ndaki Thompson Geçidi’nde konumlanıyor ve bu efsanevi Heli-Ski üssü macera severlerin son yıllardaki uğrak noktalarından.

Burası, sektördeki en deneyimli rehberlerin bir kısmıyla operasyon sağlayan, Valdez Heli Kayak Rehberleri’nin (VHSG) ana kampı olarak nitelendiriliyor. 2011 yılında, eski bir teknoloji yöneticisi ve uzun süredir VHSG müşterisi olan Jeff Fraser tarafından satın alınmış ve günümüzde 24 konforlu odaya, muhteşem bir dinlenme odası ve bara sahip, yeni nesil kayakçılara hitap eden bir tesise dönüştürülmüş. Operasyonu Fraser’ın satın almasıyla da, tesiste bulunan “sadece uzmanlar” uyarıları bir kenara bırakılmış ve tesis çok daha büyük bir kitleye tanıtılmaya başlanmış.

 

Birçok Heli-Ski operasyonunda, koşullara bağlı olarak ekipler her gün hangi pistlerin açılıp, hangi pistlerin açılmayacağına karar veriyor. Ancak bu alışılmış durumun aksine, VHSG’nin programı keşif amaçlı olarak sürdürülüyor. Fraser da bu durumu: “ Dünyada hiç kimsenin kayak yapmadığı bir hattan kayacak olabilirsiniz”, “Çoğu operasyonu Disney gibidir. Biz daha çok Afrika gibiyiz.” sözleriyle ortaya koyuyor.