Hayri Atak Tasarım Stüdyosu’ndan Eko-Otel

05 Nisan 2021

Katar’da konumlanan dinamik otel, kendi elektriğini üretebilmek için 360 derece dönüyor.

Dinamik 5 yıldızlı otel konsepti yeni bir şey değil. Aslında Katar, yalnızca 2022 FIFA Dünya Kupası için bile benzer 16 projeye sahip. Buna rağmeni, Hayri Atak Mimari Tasarım Stüdyosu’nun (HAADS) yeni bir konsepti, doğru motivasyonlarla diğerlerinden sıyrılmak için yarışıyor. Türk firmasının 2020 yılının Mart ayında tasarımına başladığı dinamik eko-otel, “minimum enerji kaybı ve sıfır atık” sloganını benimsemiş durumda. Bu nedenle, karbon ayak izini azaltmak ve çevre bilincine sahip yolcuları mutlu etmek için yeşil teknolojiye sahip olacak.


Fütüristik tasarım, tıpkı dev bir hidro jeneratör gibi temiz enerji üretme ve döndürme konusundaki benzersiz yeteneği ile öne çıkıyor. HAADS tarafından paylaşılan proje özelliklerine göre otel, otomatik olarak konumunu döndürerek ve akan suyun enerjisini elektriğe çevirerek elektrik üretebilecek. Bunu başarmak için, yapı, su hattının altında gelişmiş bir bilgisayar sistemi tarafından kontrol edilen bir dizi pervane ve itici ile donatılacak.


Girdap şeklinde olan çatı yalnızca çarpıcı bir tasarım özelliği olmakla kalmıyor, aynı zamanda yağmur suyunun toplanmasına da yardımcı oluyor. Diğer çevre dostu dokunuşlar arasında yiyecek atıklarını bahçeler için gübreye dönüştüren bir sistem ve bir atık su arıtma düzeneği de bulunmakta.


HAADS, Katar yarımadasındaki ilk yüzen eko-oteli inşa etmeyi planlıyor, ancak mobil yapısı sayesinde neredeyse her yere taşınabileceğini de ekliyor. Firma, neredeyse otelin kendisi kadar iddialı bir başarı olarak, projenin 2025 yılında tamamlamayı hedefliyor.