Helikayak ile Alternatif Dağ Deneyimi

03 Ocak 2017

Varış noktanızda el değmemiş bir büyü karşılıyor sizi: “Perfect Powder” (mükemmel pudra) adı verilen bir kar örtüsü, tarafınızdan keşfedilmeyi bekliyor.

"Türkiye bu sporla 10 yılı aşkın bir süre önce tanıştı ve bugün dünyada en çok tercih edilen ülkelerden bir tanesi."

İnsan hareket eder. Sürekli yer değiştirir. Seyahat eder. Bugün hayattan zevk almak için yaptığı bütün yolculuklar tarihsel olarak yaşamına devam etmenin yolu olan zorunluluklardan ortaya çıktı. Binlerce yıllık geçmişi olan buzun/karın üzerinde kayma aktivitesi de aslında bunlardan bir tanesi.
Zamanla daha konforlu, daha hızlı ve daha keyifli olması için geliştirilen tekniklerle modern insanın bir tutku haline getirdiği bu spor, kimileri için şömine başında içkisini yudumladığı kış tatillerine katılan küçük bir keyiften ibaretken, kimileri için her zaman daha hızlı olmak istedikleri, her defasında başka bir hedef belirledikleri ve fiziksel engelleri aştıkça daha büyük tutkuyla bağlandıkları bir adrenalin kaynağı. Bu aktiviteyi böyle görenler için heli-skiing muhteşem bir deneyim. Bu sayede normal yollarla ulaşamadığınız yüksek bölgelere erişebilmek için bir helikopterin yardımını alıyorsunuz. Varış noktanızda el değmemiş “perfect powder” (mükemmel pudra) adıyla anılan bir kar örtüsüyle karşılaşıyorsunuz.
Alp disiplinli kayak yapıyorsanız ya da snowboard tutkunuysanız kimsenin gitmeye cesaret edemediği yamaçlara bir helikopterle ulaşmak ayak basılmamış dünyaların cazibesini vadediyor. Bu da heyecanı daha anlamlı kılıyor. Gün sonunda kimsenin yolunuza çıkmadığı dağlarda kayak yapmakla kalmıyor, aynı zamanda muhteşem bir manzara tarafından eşlik edilen bir deneyim de yaşıyorsunuz. Sanılanın aksine heli-skiing yalnızca usta kayakçılar için bir deneyim değil. Başlangıç seviyesini biraz geçmiş dahi olsanız bir eğitmen eşliğinde kendinizi bu yamaçlara atabilirsiniz. Helikopter kayağının çıkış noktası 1960’ların Kanada’sına kadar uzanıyor. 1965’te Kanada’ya göçmen olarak yerleşen Avusturya’lı dağ rehberi Hans Gmoser, o yıllarda bir dağcılık rehberliği şirketi açıyor. Yine bu yıllarda helikopter kullanarak kayakçıları ve snowboardcuları uzak dağ yamaçlarına taşıyan Gmoser, bambaşka bir sektörü de beraberinde getirmiş oluyor ve kurmuş olduğu Canadian Mountain Holidays (CMH) bugün dünyanın en büyük helikayak şirketi olarak, 11 ayrı merkez ile sektöründeki liderliğini koruyor.