Helsinki’nin Yeraltına Açılan Pencereleri

09 Eylül 2018

Sanat ve üstün mimari, Helsinki’de JKMM tarafından tasarlanan Amos Rex Müzesi'nde buluşuyor.

"Oldukça yeni olmasına rağmen müzenin Helsinki meydanındaki cephesi bir yaşam alanına dönüşmüş durumda. Mekanın dalgalı yüzeyi, üzerinde oturan, yürüyen, kayan insanlar tarafından ele geçirilmiş. Helsinki, şimdiden müzenin varlığına karşılık vermiş ve onu hareketli hayatına katmışa benziyor."

Helsinki, yeni ve farklı bir sanat mekanına sahip. JKMM Architects tarafından tasarlanan çarpıcı müze Amos Rex, Finlandiya başkentinin özel Amos Anderson sanat müzesi için yeni, çok daha büyük ve daha yüksek teknolojili bir mekan. Proje, Helsinki'nin merkezindeki 1930'ların ikonik işlevsel başyapıtı Lasipalatsi'nin (veya bir diğer adıyla ‘Cam Saray’ının) bir kısmında yer alan, oldukça fütüristik görünümlü kubbesiyle, 2.200 metrekarelik geniş alana sahip ve bol miktarda güneş ışığı alan bir dizi yeraltı galerisinden oluşuyor.


Bilet ofisi ve müze dükkanı, üç genç mimarlık öğrencisi - Viljo Revell, Heimo Riihimäki ve Niilo Kokko - tarafından tasarlanan tarihi binada, bir restoran, dükkan, sinema ve karma kullanımlı bir çardak yer almakta.

Geçici bir bina olması hedeflenen Lasipalatsi, bunun için fazla iyi inşa edilmiş. 1930’lardan beri kullanımda olan yapının yeri artık kendisinden türeyen yapılar ile bir kültür ve yaşam alanı olarak daha da sağlam. Kırmızı kadifeden 590 koltuklu sineması artık hafta sonları düzenli hizmet veren bir sinemaya dönüşecek. Ayrıca bir etkinlik alanı ve binanın restoranı da restore edilerek şehirdeki en iyi yiyecekler burada servis edilecek.


İçeriden izlenebilen kiremit kaplı tepeler ve heykel manzaraları mekanın Helsinki meydanına açılan yüzü. Oldukça yeni olmasına rağmen geçtiğimiz birkaç hafta içerisinde müzenin Helsinki meydanındaki cephesi bir yaşam alanına dönüşmüş durumda. Mekanın dalgalı yüzeyi, üzerinde oturan, yürüyen, kayan insanlar tarafından ele geçirilmiş. Müzenin ilk sergisi olan, Japonya merkezli etkileşimli dijital sanat ustaları TeamLab'in "Massless" sergisi ise, geniş kitlelere hitap etmek için bekliyor.

Helsinki, şimdiden müzenin varlığına karşılık vermiş ve onu hareketli hayatına katmışa benziyor.

Fotoğraflar: Tuomas Uusheimo