Henning Larsen’in ‘Dalga’sı Tamamlandı

01 Ocak 2019

Henning Larsen tarafından tasarlanan meşhur mimari ‘Dalga’ uzun inşa süresinin ardından Danimarka'daki yerini aldı.

"Bulunduğu konumun manzarasından esinlenerek tasarlanan Dalga’yı Vejle'nin yeni bir heykeli olarak adlandırmak mümkün. Yapının net ve kolay tanınabilir şekli, bölgenin deniz ve kasaba manzaraları ile bütünlük sağlıyor."

Kopenhag merkezli Henning Larsen Architects’in, Danimarka Vejle'deki inşasına 2006'da başlanan binası 'Dalga' sonunda tamamlandı. 14.000 metrekarelik kompleksin inşası 2008'deki küresel finansal kriz nedeniyle kesintiye uğramış ve sonunda on bir yıllık inşaat süresine ulaşmıştı. Bulunduğu konumun manzarasından esinlenerek tasarlanan Dalga’yı Vejle'nin yeni bir heykeli olarak adlandırmak mümkün. Yapının net ve kolay tanınabilir şekli, bölgenin deniz ve kasaba manzaraları ile bütünlük sağlıyor ve su boyunca art arda sıralanan beş dalga şeklindeki form ile ifade buluyor.

Tüm fotoğraflar © Jacob Due

Henning Larsen'in ortağı ve tasarım direktörü olan Søren Øllgaard, yapıyı; “Dalga’yı Vejle silüetinde, çevreyi yansıtan çarpıcı yeni bir varlık olarak tasarladık. Tasarımın kendi çağdaş tasarımlarımızı güçlü bir yerel kimlik anlayışıyla birleştirdiğini düşünüyoruz.” sözleriyle açıklıyor.

2008'deki uluslararası mali durgunluk döneminde sadece iki kulesinin tamamlanmasının ardından yapının inşaatı durmuştu. Ancak, sadece kısmen tamamlanmış haliyle bile Dalga, dünyadan yoğun ilgi görmüştü. 2009 yılında kule, Danimarka ticaret dergisi Byggeri tarafından ‘Yılın Konut Binası’ seçildi ve ardından 2012'de ABB LEAF yenilikçi mimari ödülünü kazandı ve 2013'te prestijli sivil güven ödülünü kazanarak son elli bir yıl içerisinde bu ödülü kazanan ilk Dan mimarisi oldu.

İnşaat çalışmalarının 2015 yılında yeniden başlamasının ardından, son üç kule geçtiğimiz günlerde tamamlandı ve artık yerel miras ve coğrafyaya mimari bir hediye olarak orijinal vizyonunu yerine getiriyor.