Hera Büyüktaşcıyan Yeni Sergisi ile Tate St. Ives’de

02 Haziran 2023

“Earthbound Whisperers” başlıklı sergi, bedenlerle manzaralar arasındaki ilişkileri ve yüzeylerin geçmişin izlerini nasıl taşıdığını keşfediyor.

SAHA'nın Birleşik Krallık'taki Tate St. Ives müzesiyle 2020 yılında başlattığı iş birliği kapsamında düzenlenen Hera Büyüktaşcıyan'ın kişisel sergisi “Earthbound Whisperers” geçtiğimiz haftalarda açıldı.


14. Gwangju Bienali, SAHA ve Tate işbirliğiyle Hera Büyüktaşcıyan’ın yeni projesi Earthbound Whisperers’ı sunuyor. Hera Büyüktaşcıyan, Birleşik Krallık’ın güney batısında Tate St Ives’ta SAHA desteğiyle katıldığı misafirlik programında Cornwall'daki Nine Maidens dikili taşlarından ilham alarak antropomorfik monolitler aracılığıyla yüzey ve görünmezliğin altında yatan dinamikleri araştırıyor.

Taşların hikayesi, Şabat'ta şarkı söyleyip dans ettikleri için ceza olarak taşlaşmış kadınları anlatıyor. Büyüktaşcıyan'ın enstalasyonu ise bu efsanevi kadınlar ile 20. yüzyılın ortalarında St. Ives'in tekstil fabrikalarında çalışan kadın işçileri arasındaki benzerlikleri keşfediyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında, bu işçiler, şimdiki Tate St. Ives'in karşısında yer alan bir fabrikada kamuflaj kumaşları üretmek gibi çeşitli görevlerde yer aldılar. Kadınlar, zorluklarla dolu bir süreçte sessizce şekilde çalışarak sivil binaları gizleyen peyzaj soyutlamaları yaratarak tarihlerine katkıda bulundular.


Büyüktaşcıyan, sağlam ve dik formların yanı sıra Cornwall'un sosyal ve çevresel tarihine atıfta bulunmak amacıyla tekstil, grafit gibi çeşitli malzemeleri kullanıyor. Sergide, kumaş formları, arkeolojik katmanları simgeleyen perdeler ve hayali manzaraları betimleyen kıvrımlar arasına gizlenmiş litik yüzeyler yer alıyor. Serginin küratörlüğünü Yönetmen Anne Barlow, Yardımcı Küratör Giles Jackson ve Tate St. Ives üstlenirken, "Earthbound Whisperers" sergisi aynı zamanda 14. Gwangju Bienali'nde (Nisan - Haziran 2023) de yer aldı. Sergi, ziyaretçilerini 15 Ekim 2023 tarihine kadar ağırlamaya devam edecek.