Herbst Architects’in Yeni Zelanda’daki Kawakawa Evi

01 Aralık 2020

Koyu huş ağacı panellerle kaplı Kawakawa House, pōhutukawa ağaçlarının gölgeliklerinden alacalı güneş ışığının içeri girmesine izin veren yüksek pencerelere sahip.

Herbst Architects’in, Yeni Zelanda'nın Piha kentinde inşa ettikleri beton bir kaide ve çelik ayaklar üzerindeki evi, yoğun ormanlık alandan sahile kadar bir manzaraya sahip. Auckland merkezli mimarlık ofisi Herbst Architects, Kawakawa Evi olarak adlandırdıkları binayı, pōhutukawa ağaçlarının gölgelerinin altında konumlanacak şekilde tasarladı.
Mimarlık ofisi Herbst, evin tasarım konsepti için "Yoğun bitki örtüsüyle sarkan ve doğu ve kuzeydeki dağ zirveleri tarafından gölgelendirilen alan, fazlaca güneş ışığı alıyor. Tasarım konsepti, güneş girişini en üst düzeye çıkarma ve ağaç gölgesinin güzelliğiyle görsel etkileşimi sağlama ihtiyacından ortaya çıktı" diyor.
Erişim için spiral bir merdivene sahip ince çelik sütunlarla desteklenen beton bir kaide üzerindeki ev, basit bir kutu şeklinde tasarlanmış. Batıya, okyanusa doğru bakan bu evin önü bir dizi sürgülü kapı ile açılıyor. Yatak odaları, evin daha korunaklı olan doğu yakısında düzenlenmiş, burada yüksek camlar, orman manzarasını çerçeveleyen ince panoramik pencereler ile değiştirilmiş. İki büyük yatak odası, evi doğrudan çevredeki doğal manzaraya bağlayan özel bir ahşap köprüye açılan bir ranzanın her iki yanında yer alıyor.
Evin üstünü çevreleyen camlı kat, köşeli kontrplak tavanların yardımıyla ışığı yaşam alanlarına çekiyor. Banyolarda, dışarıdaki ağaç kanopisini anımsatan koyu yeşil cam mozaik karolar, ve katlardan gelen ışık hüzmelerinin hareket etmesi için dokulu bir yüzey sağlıyor. Dışarıdaki ağaç gölgeliklerinden eve giren ışık hüzmeleri gün boyunca değişen bir atmosfer yaratıyor. 


Fotoğraflar: Patrick Reynolds