Hermès'de Ay Tutulması

24 Ocak 2019

Hermès’in horolojik yönünü temsil eden yeni “Arceau L’Heure”in lansmanı Cenevre'deki SIHH (Salon International Haute Horlogerie) fuarında gerçekleşecek.

"Dünyanın en büyük güneş gözlemevi, 'Arceau L’Heure’nin şiirsel doğasına ilham kaynağı oldu."

Arceau L’Heure, yıllardır Hermès’in horolojik yönünü temsil ediyor. Teknik gücü yüksek – yörüngede yer alan iki kadranı (biri zaman ve biri tarih için), hem Kuzey hem de Güney'den ayın evrelerini gösteren bir çift sabit ay diski. Diskler dönüşümlü olarak iki ay çizimini maskeleyerek 59 günlük sürede (2 ay döngüsü) bir turu tamamlamakta.

La Montres Hermès sanat yönetmeni Philippe Delhotal’a göre teknik çok güçlü fakat ”amaç, teknolojiyi sunmak değil, şiirsel bir hikayeyi oyunla anlatmak”. Tasarımın aventurin ve göktaşı kadranları ve sedefli ay diskleri biri ayın yüzeyinini tasvir ederken diğeri minyatür bir Pegasus taşıyan ay yüzünü tasvir ediyor. Hermès’in binicilik ve atçılarla olan geçmişini yansıtan tasarım, Dimitri Rybaltchenko'nun "Pleine Lune"si Hermès'in ipek arşivinden alınmış.

Philippe Delhotal’in hayallerinden çıkan yasarım yolculuğu iki yıl önce başlayıp geçtiğimiz yılın sonlarına kadar devam etti ve Tenerife’ye yaptığı geziyle Teide Gözlemevi’nde kozmosu yakından inceledi. 2.390 metre yükseklikteki dünyanın en büyük güneş gözlemevi, 'Arceau L’Heure’nin şiirsel doğasına ilham kaynağı oldu.

“Kaostan sihir yaratmak istedik” diyor Delhotal: “Sizi hayal etmeye bırakıyoruz, gerisini biz yapıyoruz.”

Fotoğraflar: Lucas Vuitel