Hermès'den Watches and Wonders 2021 için sanatçı iş birliği

19 Nisan 2021

Hermès, en yeni saati H08 için Clément Vieille ve Pierre Pauze ile yaptığı iş birliğiyle Watches and Wonders 2021’in ilk gününü açtı.

Cenevre’nin Bâtiment des Forces Motrices’inde gerçekleşen fiziksel sergi, bu yılki tamamen dijital gerçekleşecek etkinliğin en önemli olaylarından biri olmayı vadediyor. Sergi, dijital bir vizyonu somutlaştıran, hem zamanı hem de doğal döngüleri inceleyen bir dizi video ve heykelden oluşuyor.
Merkezde Hermès’nin yeni saat modeli H08 bulunuyor. Saat, nesneyi parçalayıp doğal unsurlarla yan yana koyan, Le Fresnoy Lisansüstü Sanat ve Görsel-İşitsel Araştırma Merkezi’nde çalışan iki sanatçı tarafından yorumlandı ve keşfedilen bulgular, 16 ekranda birden incelendi.
Vieille için, Hermès’i karakterize eden ve el işçiliği geleneklerini tanımlayan, tasarım ve teknoloji arasında dengeleyici bir hareket: “Saatin kendisi ilk ilham kaynağımızdı, ancak onu daha sonra büyük vitrinin tamamını dolduracak şekilde parça parça ayırarak yeniden yorumladık. Sonuçta, saat neredeyse algılanamaz hale geldi, ancak vitrini dolduran binlerce yarı saydam heykel, projenin başında bana verilen saatin 3 boyutlu dosyasından ortaya çıktı. Şimdi saat, kendi başına var olmadan her yere yayılmış halde mevcut.”