Hermès’in arkasındaki usta işçilik Kopenhag’da

25 Ekim 2021

Fransız modaevi Hermès’i efsanevi yapan tasarımların ardındaki zanaat, Danimarka’nın başkentindeki yeni sergisinde.

Hermès, modanın pek de görünmeyen yüzü olan zanaatkarlığı, Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da açtığı yeni sergisi “Hermès in the Making” ile moda ve sanatseverler ile buluşturuyor. Danish Architecture Center’da açılan sergi, Hermès’in ikonik deri çantalarından eyerlere kadar birçok parçayı tek bir çatı altında topluyor. Her ürünün arkasındaki ince işçiliği ve üretime geçilene kadar her ürünün uzun tasarım sürecini de sergide görmek mümkün. 


Serginin en dikkat çeken parçalarından ve hikayelerinden birisi ise kuşkusuz Hermès’in “Mosaique au 24” isimli çantası. Çantanın gümüş tokasını yumuşak deriye entegre etmek için tasarımcılar ve ustalar tam iki buçuk sene araştırma yapmışlar. Bütün bu araştırma ve uygulama süreci serginin odak noktalarından birisi.


Sergi aynı zamanda Hermès’in deri işçiliğine olan bağlılığını da gözler önüne seriyor. 1837 yılından beri tasarım estetiğinin yanı sıra dayanıklı deri ürünleri ile ikonikleşen Fransız modaevi markanın arkasındaki değerleri de serginin her köşesinde ziyaretçiler ile paylaşıyor.


Serginin en eğlenceli bölümü ise kuşkusuz workshop alanları. Farklı workshop alanlarında ziyaretçilere bir Hermès parçasının tasarım ve üretim hikayesini anlatan sanatçılar moda evinin nasıl en iyi malzemeyi kullanarak nesilden nesile aktarılabilen ürünler ortaya çıkardığının ipuçlarını veriyorlar.