Hermès’in Gözünden Eşarp Sanatı

02 Ocak 2019

Hermès Carré Club, beş şehire konuk olarak artizanal Hermès eşarpların üretim sürecine neşeli bir bakış sundu.

“Hermès Carré Club’ın mesajı nesiller ve kültürler arasında bir kapsayıcılık, eğlence, özgürlük duygusunu iletmekti. Bir kareyi birleştiren insan ilişkilerini kutlayan bir kulüptü.”

Thierry Hermès'in deri atölyesinin binicilik sporu için koşumlar ve sele üretmeye başlamasının 100 yıl ardından, 65 gramlık ipek Hermès eşarplarını ya da bilinen adıyla Carré’yi hayata geçirdi. Sonunda torunu Emile Hermès ile markanın repertuarına bot ve çantalar eklense de, Hermès eşarplar yirminci yüzyılda yüksek zanaat ve lüks için ön sıralarda yer alan bir referans noktası haline geldi.

© Edward Hendricks 

2018 biterken Hermès, Toronto, Singapur, New York, Los Angeles ve Milano'da Hermès Carré Club'ı hayata geçirerek ipek eşarplarının yaşantısını ifade etti. Her koleksiyon parçasının sanat eseri titizliğiyle iki yıla yaklaşan üretim sürecini hissetmek her ne kadar algılanması zor bir şey olsa da, Carré Club, keşif dünyasını açarak bunu olanaklı kıldı.

Wes Anderson’ın esprili, titizlikle ayrıntılı ve tamamen kendine has filmleri gibi, Hermès Carré Club da olağanüstü ve fantastik bir yaşam tarzı sundu. Fakat filmlerin aksine Hermès Carré Club, dokunabileceğiniz, hissedebileceğiniz ve yaşayabileceğiniz bir dünyaydı.

Octave Marsal ve Théo de Gueltzl © Penoramic

Her bir Hermès eşarp veya orjinal adıyla Carré (kare), Matisse gibi dikkat çekici sanatçıların katkıları ve ünlü serigrafi baskı işlemi ile neredeyse sekiz haftası üretim süreci olmak üzere toplamda 18 aya uzanan bir araştırmanın eseri.

Gianpaolo Pagni, Hermès'in ilk eşarbı Jeu des omnibus et des dames'ı ahşap baskı tekniğiyle yeniden yorumlayarak imzaladı.

Gerçekçi hayvanları doğal ortamlarında sanatsal olarak canlandırma konusunda usta olan Alice Shirley.

Hermès'in kadın dünyasının sanat direktörü Bali Barret tasarladıkları kulübü “Hermès Carré Club, ipek kareyi yaşam içinde canlandırma fikriyle başladı - carré'lerimizin arkasındaki iş birliği ve yaratıcı süreç çok yoğun ve zahmetli. Bir kulüp fikri, bu ilk stüdyo fikrinden çok daha doğal olarak takip edilebilir. Bir kulüp, carré'yi keşfetmek için topluluğu bir araya getirerek yaratıcı stüdyo ortamı ve tasarımcılarımızla tanıştırmanın mükemmel bir yoluydu.” sözleriyle tarif ediyor. Ona göre, “Hermès Carré Club’ın mesajı nesiller ve kültürler arasında bir kapsayıcılık, eğlence, özgürlük duygusunu iletmekti. Bir kareyi birleştiren insan ilişkilerini kutlayan bir kulüptü.”