Hermès'in Margiela'lı Yılları

14 Nisan 2017

Belçikalı tasarımcı Martin Margiela'nın Hermès için yaptığı özel tasarımlar MoMu’da “Margiela: Hermès Years” adlı sergiyle 27 Ağustos’a kadar sergileniyor.

"1990’larda hüküm süren "grunge" akımının lüks giyime yansıması olarak hatırlanan Martin Margiela’lı Hermès yılları, tarihte markalar arasındaki kültürel mesafeyi kapatan ilk birliktelik olarak anılıyor."

Moda dünyasında en çok yankı uyandıran olaylardan biri Martin Margiela’nın 1997 yılında Hermès’in kreatif direktörlük koltuğuna geçmesiydi. Avangart tasarımlarıyla ünlü Margiela’nın Hermès gibi köklü bir markanın kreatif direktörü olması moda camiasında pek de hoş karşılanmamıştı. Ancak Margiela, altı yıl boyunca hazırladığı koleksiyonlarla zıt kutupların ne kadar da uyumlu olabileceğini kanıtladı ve lüks sektörüne taze bir soluk getirdi.

Margiela, “grunge” akımının etkisinde kalan tasarımlarıyla Hermès’e yepyeni bir vizyon kattı. Öyle ki onun Hermès’e kattığı minimal stilin izlerini markanın yeni koleksiyonlarında hala görmek mümkün. Margiela’nın Hermès için hazırladığı tasarımları en iyi özetleyen sıfatlar, hiç şüphesiz “modern” ve “zamansız” olur.

Margiela: Hermès Years” adlı sergide yer alacak tasarımlar, tasarımcının marka için hazırladığı 12 koleksiyon arasından en çok ses getirenlerden oluşuyor. Abartıdan uzak modellerin en önemli özelliği, aradan 20 yıl geçmiş olmasına rağmen hala güncelliklerini koruyor olmaları. Sergide sadece kıyafetler değil, Margiela’nın hazırladığı aksesuarlar da sergileniyor. Özellikle "grunge" ve "punk" etkisi altında kalan çanta, mücevher ve bileğe dolanan saatler geniş yer kaplıyor.

1990’larda hüküm süren "grunge" akımının lüks giyime yansıması olarak hatırlanan Martin Margiela’lı Hermès yılları, tarihte markalar arasındaki kültürel mesafeyi kapatan ilk birliktelik olarak anılıyor. “Casual Chic” giyiminin öncülerinden olan tasarımcının devrimsel kıyafetlerine adanmış kitabının da satışa sunulacağı sergi, 27 Ağustos’a kadar devam edecek.