Hermès'in yeni saati köklerini binicilikten alıyor

08 Haziran 2020

Usta el işçiliği ve binicilik Hermès Arceau Cheval Cosmique'nin köklerinde yatıyor.

19. Yüzyılda Thierry Hermès’in el yapımı ince detaylı at eyerleri, Fransız moda evi Hermès'in binicilik ile kalıcı bir aşk ilişkisinin başlangıcıydı. Yeni Arceau Cheval Cosmique, hem bu tarihe hem de stil ve işlev arasındaki kalıcı bağlantılara, kadranında yer alan koşan beyaz bir altın at ile atıfta bulunuyor. Saat, 1978'de Henri d’Origny tarafından tasarlanan ve şimdi sanatçı Gianpaolo Pagni tarafından yeniden düşünülen orijinal Arceau'nun bir versiyonu.


Pagni’nin resimleri, Émile Hermès'in özel koleksiyonundaki bir atın yeniden yorumlanmasıdır. Pagni, kavramları keşfedebileceği bir dizi basit, grafik ve modüler formlar çizerek başlar. “Bu motif için, tarihsel bir gravürden uyarlanan at ile çizgilerden oluşan pullarım arasındaki ilişki, projeyi bir devre boyunca devam eden hareket kavramına doğru yönlendirdi” diyor.


Pagni, sembolizmde çoktan çizilmiş bir motifle çalışmak onun zorlukları olmadan değildi: “Projenin bir parçası olarak tarihi bir belge seçtiğimde, bu tasarım ile bir bağ kurmak önemli” diyor Pagni.


Atın taslağı tamamlandıktan sonra, siyah cila ile çevrelenen dalgalanmalar kadrana aktarılır. Çevresindeki alan, at yerine sabitlenmeden önce sedef, aventurin veya emaye ile doldurulur. Arceau Cheval Cosmique tüm görkemiyle karşınızda.