Hermès'ten sürdürülebilirlik yolunda önemli adım

18 Mart 2021

Deri ürünleriyle ünlü moda evi Hermès, geleneği bozarak alternatif malzemeleri test ediyor ve “Victoria” seyahat çantasını laboratuvarda yetiştirilen deriye benzer bir malzemeyle yeniden tasarlıyor.

“Klasik” kelimesiyle neredeyse eş anlamlı anılan marka, ikonik dana derisi çantalarından ve ipek eşarplarından neredeyse hiç vazgeçmemesiyle de biliniyor. Ancak yeni, beklenmedik bir iş birliğiyle, Fransız maison geleneği bozuyor ve laboratuvarda yetiştirilen deri benzeri malzemeye dönüyor. Süreç, Kaliforniya merkezli MycoWorks adlı bir girişim ile ortaklaşa geliştirildi — geliştirilen laboratuvar derisi, bir mantarının kök yapısının özelliklerini taklit ediyor.


Hermès’in yaptığı açıklamada, yeni çantanın yıl sonunda satışa sunulacağını ve müşterilere yeni bir teklif sunmayı amaçladığı söyleniyor. Görülüyor ki bununla birlikte, sürdürülebilirlik gündeme geldikçe, lüks pazarının yerleşik geleneklerinde bile yeni malzemelere ilgi artıyor. Örneğin Chanel, malzemelerin performansını, görünümünü ve hissini arttırmak için kullanılan sert kimyasalları değiştirmeyi göz önünde bulundurarak, Evolved by Nature adlı yeşil-kimya şirketine yatırım yaptı.


Hermès, sürdürülebilirlik konusundaki taahhütleri üzerine Gucci gibi rakipleri kadar konuşkan bir tavır sergilemiyor, ancak buna rağmen, ürünlerinin uzun ömür döngüsü, dayanıklılığı ve zamandan bağımsız tarzı ile tek kullanımlık modadan kaçınmak isteyen tüketiciler arasındaki çekiciliğini artırmayı başardı. Ünlü moda evi, mantardan yapılan malzemenin deri sunumu ile bilinçli müşterilere daha doğrudan hitap edecek gibi görünüyor.