Hermès’ten zincire lüks yorum

27 Eylül 2019

Yeni mücevher koleksiyonunu New York’ta tanıtan Hermès, tasarımcı Pierre Hardy’nin vizyonu ile zincire lüks bir dokunuş getiriyor.


Zincir hepimizin hayatında önemi olan bir oldu. Yaşadığımız her olay, söylediğimiz her söz ve verdiğimiz her karar, daha önce yaşadıklarımızın bir devamı, aynı zincir gibi birbirine ilintili. Tasarımcı Pierre Hardy’nin Hermés’in yeni mücevher koleksiyonunda dikkat çekmek istediği de işte bu zincir olgusu. Hardy, gün içerisinde birçok yerde karşılaştığımız fakat çoğu zaman dikkat etmediğimiz zincirleri yeni dramatik biçimlere dönüştürüp manipüle ederek, Hermés için zamansız ve oldukça anlamlı bir mücevher koleksiyonu yaratmayı başarıyor.


Her ne kadar koleksiyon geçtiğimiz yaz tanıtılsa da Hardy koleksiyonu müşterilerin beğenisine sunmak için bu yılı beklemiş. Koleksiyon New York’taki Lincoln Center’da, koreografisi Christian Rizzo tarafından üstlenilen bir dans gösterisi ile tanıtıldı. Bir mücevher tanıtımından çok bir moda şovunu andıran sunumun aslında Hardy için de yeri oldukça b

üyük. Kendisi de tasarımcı olmadan önce dansçı olan Hardy, bu şov ile hem tasarımlarının altındaki manayı sanatsal bir şekilde ortaya koyuyor hem de eski hayatına bir saygı duruşunda bulunuyor.  


Koleksiyonda zinciri birden fazla tarzda yorumlayan tasarımcı, Hermés’in ağırbaşlı ama bir o kadar da gösterişli tarzını yansıtıyor. Tasarımcı yuvarlak, dikdörtgen ve daha birçok farklı geometrik şekildeki halkaları birbirleri ile kullanarak hem sıradanlıktan çıkıyor hem de oyunlar oynayarak zincirdeki alışılagelmiş tekrarlamayı kırıyor.


“Enchaînements Libres” isimli koleksiyon beyaz, sarı ve pembe altını birbiri ile karıştırarak kullanıyor. Tek bir parçada birden fazla değerli taş kullanması ile ünlü olan tasarımcı Hardy, bu koleksiyonda da geleneği bozmuyor ve elmas, pırlanta, safir ve daha birçok değerli taşı birlikte kullanıyor.