Himalayalar’da inziva: The Kumaon oteli

26 Mart 2021

Zowa Architects imzalı bu küçük otel, Hindistan’daki Kasar Devi ormanının arasında Himalaya dağlarını seyreden bir konuma ev sahipliği yapıyor.

Hindistan’ın ikinci en yüksek zirvesi Nanda Devi Sıradağları’nın panoramik manzaralarından en iyi şekilde yararlanmak için tasarlanan 10 odalı rustik Kumaon Hotel, Sri Lankalı mimarlar Pradeep Kodikara ve Jineshi Samaraweera tarafından bulunan uygulama ile bu amaç göz önüne alınarak yapılmış. Konuklar, 300 km uzaklıktaki uzak Himalayalar'ı dahi görebiliyorlar.

Zowa, çevredeki manzaranın başrol oynamasına imkan sağlamak adına Kumaon Hotel’de yerel malzemeler kullanma kararı almış ve bina, yine bu doğrultuda, yakınlarda çıkarılan taşların yanı sıra bambu, dişbudak tuğlaları ve yerel çam ağacı kullanılarak inşa edilmiş. Kodikara ve Samaraweera, “rustik sadelik” olarak tanımladıkları şeyi yaratmak için betonu sıvasız bırakma kararı almakla birlikte otelin duvarlarını tek kat boyayla sınırlı bırakmışlar. 

Mobilyalar ve bakır eşyalar, mekanda üretilmiş; tekstil ürünleri yerel olarak tasarlanıp ve yapılmış. Kumaon, karbon ayak izini daha da dengelemek için sahadaki tüm yağmur sularını toplamayı planlamış ve daha sonra çevredeki arazide mevsimlik mahsuller için kullanılması adına karar alınmış.

Bütün bunların yanı sıra, maceracı ziyaretçiler, Kasar Devi vadilerinde gizlenmiş antik taş tapınakları keşfedebilir ve 1960’larda bölgede kalan müzisyenler Bob Dylan ve Cat Stevens’ın deneyimlerini takip edebilir.