Hindistan’da kendinizi keşfe çıkın

07 Şubat 2020

Kalabalık bir ülke olan Hindistan’da kırsala ve yabana kaçış, Rajasthan’da kendini yeniden keşfetme macerasına dönüşüyor.


Hindistan sokakları kişisel alanına düşkün insanlar için bunaltıcı olabilir. Ülkenin en büyük eyaletlerinden olan Rajasthan’da Hindistan’ın geri kalanından çok da farklı değil. Uzun yıllar ülkenin soylu ailelerinin yazlık mekanlarının bulunduğu bu eyalet Hindistan’ın geri kalanı gibi modernleşmeye yenik düşmüş ve yüksek binalar, sonu gelmez bir trafik ve yoğun kentleşme nedeniyle geçmiş kimliğini neredeyse kaybetmiş.

Gezginlerin Hindistan’da en çok tercih ettiği rotalardan biri olan Rajasthan’ın Jodhpur kenti ülkenin özünü hissetmek isteyen binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor her yıl. Fakat bu muhteşem şehrin dışına çıkıp gerçek bir Hindistan ve Rajasthan deneyimi keşfetmek isterseniz ise bir araba kiralamak ve eyaletin kırsalına doğru yola çıkmaktan geçiyor.

Rajasthan’ın kırsalına doğru yolculuğunuz özellikle muson sezonunun hemen sonrasına denk geldiyse çok şanslısınız. Doğanın yeniden uyanışına şahit olacağınız bu yolculuk kendi iç huzurunuza yapacağınız yolculuğun da bir ön gösterimi olacak.


Rajasthan kırsalına vardığınızda dikkatinizi ilk çeken özelliğinin bölgenin bakirliği olması çok olası. Zamanında Hindistan’ın soylu ailelerinin sıkça uğradığı bir nokta olan Rajasthan, aileler özerkliklerini kaybettikten sonra bir süre ıssızlaşmış. Varlıklarını kaybeden aileler ilk olarak buradaki evlerini üç ya da beş odalı butik otellere çevirmişler ve turistleri bu yöreye çekmeyi başarmışlar. Bu butik otellerin zamanla popülerleşmesi ile bakirliğini korumayı başarmış bu bölgede daha çok odalı konaklama seçenekleri ve lüks çadırlı kamp alanları oluşturulmuş.


Chhatrasagar bu yeni nesil konaklama alanlarından en eskilerinden. Hindistan’ın soylularından Thakur Chhatra Singh of Nimaj’ın torunları tarafından kurulmuş olan bu otel Hindistan’ın kırsal yöresinde huzuru ve sakinliği arayanların bir numaralı tercihi olmuş. Bölgedeki göle karşı hâkim bir noktada kurulmuş olan Chhatrasagar 1920’lerde büyük akşam yemekleri ve eğlenceli av partilerine ev sahipliği yapmış. İlk başta lüks bir çadır kampı olarak hizmet veren Chhatrasagar daha sonraları bu safari esintili konaklama opsiyonunu kaldırarak çadırların yerine küçük villalar yapmayı tercih etmiş.

Chhatrasagar’ın villaları kişisel alana özellikle önem veriyor. Konuklarına en üst düzeyde mahremiyet şansı veren bu villalar tamamen ses geçirmeyen materyaller ile inşa edilmiş. Ancak eskinin güzel günlerine gönderme yapmak amacı ile duvarları süsleyen beyaz Hint kumaşından örtüler ile safari ruhu canlı tutulabilmiş.

Villaların iç tasarımında Hindistan’ın koloniyel tarihine gönderme yapacak elementler kullanılmış. Sandalyelerden koltuklara ve masalara kadar sizi zaman tünelinden geçiren mobilyalar yatak odasındaki gökyüzü penceresi ile şimdiki zamana bağlanıyor.

Bir sonsuzluk havuzunun da bulunduğu otelde ise sıkılmanız mümkün değil. Safari turları ile Rajasthan kırsalını keşfe çıkabilir dış mekân spa tedavileri ile fiziki rahatlamaya kavuşabilirsiniz. Chhatrasagar’ı özel kılan ise yoga ve meditasyon workshop’ları ile sizi bir iç yolculuğa da davet etmesi. Dünyanın en kalabalık ülkelerinden birinde kedinize ait bir alan yaratmak ve kendinizi keşfe çıkmak isterseniz Rajasthan mutlaka uğramanız gereken bir rota.