Hız ve stil Pagani Huayra Roadster BC’de buluşuyor

09 Ağustos 2019

İtalyan-Arjantinli araba üreticisi Pagani, Huayra Roadster’ı güncelledi ve şimdiye kadarki en hızlı ve en seçkin otomobilini yarattı. Bu muhteşem arabaya sadece şanslı 40 kişi sahip olabilecek.


Bir Pagani’ye sahip olmak her zaman bir ayrıcalıktır. Dünyanın önde gelen butik otomobil markası, sadece otomobil üretmiyor gerek tasarımı gerekse kullandığı materyaller ile aslında bir sanat eserine hayat veriyor. Pagani yıllar içerisinde ürettiği otomobiller ile yarış pistlerinin ruhunu ve adrenalinini otobanlara ve şehir içine taşımayı başardı. Fakat en son üretim harikası Huayra Roadster BC’ye getirdiği yeni güncelleme ile sadece yarış pistlerinin ruhunu değil, motor sporlarının altın çağının stilini de yansıtıyor.


6.0 litrelik turbo AMG V12 motora sahip Huayra Roadster BC, 810 beygir güç ve 1,050 Nm tork üretiyor. Bu da 760 bg ve 1,000 Nm tork üreten bir önceki versiyonu BC Coupe’nin üzerine eklenen 50 beygir güç ve 50 Nm anlamına geliyor. Bu muhteşem motor gücü ve tork sayesinde de Huayra Roadster BC 0’dan 100 kilometre hıza sadece 2.9 saniyede çıkıyor.


Böyle bir motor gücünü kontrol edebilmek için Huayra Roadster BC’nin gövdesi de yenilenerek aerodinamik harikalar ile donatılmış. Ön ve arkada özel çalışılan aerodinamik sistemler sayesinde araç 285 km/s hızda giderken 495 kg yere basma gücü üretiyor.

Aracın karbon fiber ve titanyumdan oluşan kompozit malzemeli gövdesinde yapılan iyileştirmeler otomobilin torsiyon rijitliğini yüzde 12 arttırırken gövde burulmasını da yüzde 20 iyileştirmiş.


Elektronik açıdan da birçok konuda benzerlerinden üstün olan Huayra Roadster BC kullanıcısına seramik frenler ile geliyor. 14 farklı jant seçeneği ile bu muhteşem otomobilin şanslı sahibi arabasını istediği gibi kişiselleştirebiliyor.


Pagani’nin bu en son sanat eserinin önümüzdeki ay Monterey Otomobil Haftası’nda tanıtılması bekleniyor. 3.8 milyon doları gözden çıkaranlar tanıtımını beklemeden, Pagani’nin resmi sitesinden otomobili satın alabilirler. Huayra Roadster BC’den sadece 40 tane üretileceği göz önüne alınırsa bu muhteşem arabaya sahip olmak da başlı başına bir yarışa dönüşeceğe benziyor.