Hollywood'dan Sotheby's Londra'ya Uzanan Yolculuk

23 Temmuz 2017

Scarlett O’Hara rolüyle kalpleri fetheden Vivien Leigh’in özel eşyaları, Sotheby’s London ile açık artırmaya çıkarılıyor.

"Sotheby's Londra’nın başkanı Harry Dalmeny’ye göre bu açık artırma, Scarlet O’Hara veya Blanche DuBois gibi başrol kahramanlarının maskesi arkasında gizlenen gerçek Vivien Leigh’i tanımamız için büyük bir fırsat veriyor."

Sinema tarihinin göz kamaştırıcı isimlerinden Vivien Leigh, 54 senelik hayatına sığdırdığı filmleri ve nefes kesici performanslarıyla Hollywood ikonu haline geldi. Özellikle 1939 yılında Scarlett O’Hara rolüyle yer aldığı “Gone with the Wind” filmiyle gelmiş geçmiş en iyi yıldızlar arasında yerini alan sanatçı, hem tiyatro sahnesinde hem de beyaz perdede gösterdiği hızlı yükselişle Birleşik Krallık’ın en ünlü aktrislerinden biri olarak kabul edildi.

Her zaman göz önünde olan ve 1967’deki ölümünden sonra dahi konuşulmaya devam eden Vivien Leigh, efsaneleşmiş bütün Hollywood yıldızları gibi özel hayatıyla basında yarattığı çalkantılarla hep merak konusu oldu. Ancak Sotheby’s, 26 Eylül’de Londra’da gerçekleştirecek olduğu açık artırma ile Leigh’in hayatıyla ilgili bilinmeyen detaylara ışık tutacak. “The Vivien Leigh Collection” adıyla satışa çıkarılacak parçalar arasında bulunan tablolar, mücevherler, elbiseler ile sanatçının özel kütüphanesinde yer alan kitaplar, mobilyalar ve sanat eserleri, Leigh ile ilgili yepyeni bir imaj yaratıyor.

Elmas broşlar arasında yer alan altın yüzüğün içinde "Laurence Olivier Vivien Eternally" yazıyor.

Victor Stiebel tarafından tasarlanan bir gece elbisesi

Augustus John, A portrait of Vivien, 1942

Vivien Leigh’in eşi Laurence Olivier ile yaşadığı kır ve şehir evlerinden gelen sayısız eşya, yetenekli oyuncunun sanata, kitaplara, eğlenceye ve iç mekan tasarımlarına olan merakını gösteriyor. Sotheby's Londra’nın başkanı Harry Dalmeny’ye göre bu açık artırma, Scarlet O’Hara veya Blanche DuBois gibi başrol kahramanlarının maskesi arkasında gizlenen gerçek Vivien Leigh’i tanımamız için büyük bir fırsat veriyor.

Gone with the Wind'in senaryosu

Vivien Leigh ve Laurence Olivier'nin evleri, Durham Cottage, Resim: Felix Kelly, 1954