Hologram Girişimleri ile Sanal Toplantılara Yeni Bir Soluk

24 Mart 2022

Sanal toplantıları daha ilgi çekici hale getirmek adına, iPhone kamerası aracılığıyla her katılımcının 3D hologramını oluşturacak bir uygulama geliştiriliyor.

Kapalı kameralardan toplantı öncesi sohbetlerinden kaçınmak için aramalara birkaç dakika geç katılmalara kadar birçok insan çeşitli yöntemlerle Zoom tükenmişliği ile mücadele etmeye çalışıyor. Maria Vircikova tarafından piyasaya sürülen bir girişim olan Matsuko, hologram aracılığıyla sanal toplantıları daha keyifli hale getirmeyi amaçlıyor.

iPhone kameraları aracılığıyla oluşturulan gerçek zamanlı 3D görüntüler, uzak toplantılar sırasında birebir görüşme hissini desteklemeye katkı sağlıyor. Özel gözlükler kullanan üyeler, diğer kullanıcıyı sanki odadaymış gibi görebiliyor ve onunla etkileşim kurabiliyor. 

Matsuko, uzaktan toplantıların karmaşıklığını çözmek için hologram tasarlayan ilk şirket değil. Portl adlı bir şirket de 65.000 dolara mal olan bir projeyle iki metrelik bir kutu vasıtasıyla hologram pratiği gerçekleştirmişti. Ayrıca Central Florida Üniversitesi'ndeki öğrenciler Parkinson hastalığını teşhis etmek için bu teknolojiyi kullanırken, müzisyen ve yapımcı Sean Combs, oğlunun doğum günü partisine katılamadığı için hologram yardımıyla “Mutlu Yıllar” şarkısı söylemişti. Bugüne kadar 15 milyon dolar toplayan Matsuko, 2022 içerisinde 500 stant ve 5.000 masa üstü ünite satmayı planlıyor.

 


 

Matsuko'nun kurucusu ve CEO'su Maria Vircikova Fast Company'ye “Geçtiğimiz iki yıl bize bir şey gösterdiyse o da birbirimizin varlığına ne kadar çok ihtiyacımız olduğu...” diyor. "Uzaktan iletişim konusunda önemli bir yol kat etmemize rağmen insanların fiziksel olarak birlikte oldukları hissine ihtiyacı var.” diyerek sözlerini noktalıyor.