Hong Kong: Art Basel ve daha fazlası

28 Mart 2018

Hong Kong’un sanat pazarı, şu an dünyadaki üçüncü büyüklerden bir tanesi. Şehirdeki fuar ve galeriler, sıralamada önünde gelen New York ve Londra gibi şehirdekilerden geri kalır değil.

"Şehirde gittikçe ve büyük bir hızla büyüyen galeri sahnesine, dünyadan önemli isimler de katılıyor."

Hong Kong’un kültür sanat sahnesi, dünyaya açılan lokal sanatçılarından sokak sanatına kadar geniş bir skalada, tabiri caizse çiçek açıyor.

Hong Kong’un sanat pazarı, şu an dünyadaki üçüncü büyüklerden bir tanesi. Şehirdeki fuar ve galeriler, sıralamada önünde gelen New York ve Londra gibi şehirdekilerden geri kalır değil. Lokal ve sokak sanatı ise, diğer iki büyük sanat şehri gibi dünyada en çok ilgi çeken işlerin üretiminde ilk sıralarda geliyor.

Aslında Hong Kong sanat pazarının temelleri, 2008 yılında yatırımcıların dikkatini şehre ve sanat camiasına çekmesiyle bilinen Çin çağdaş sanatının altını çizen Art HK sanat fuarına dayanıyor. 2013’te Art BaselArt HK’nin yerini alıyor ve ülkenin sanat çıtasını bir anda daha da yükseltiyor. 29-31 Mart tarihleri arasında gerçekleşen Art Basel Honk Kong sırasında, şehirde başka bir sergi daha gerçekleşiyor. Art Central daha çok Asyalı bir odağa sahip, Art Basel’in kitlesini hedeflemiyor. İki yılda bir gerçekleştirilen Asia Contemporary Art Fair, Conrad Hotel’in birkaç katında gerçekleşiyor. Mayıs ayında gerçekleşecek olan Affordable Art Fair ise yeni alıcıları hedefliyor. Hong Kong’daki Sotheby’s ve Christie’s ise pembe pırlantalardan Andy Warhol işlerine kadar global rekorlar kırıyor.

Bu arada şehirde gittikçe ve büyük bir hızla büyüyen galeri sahnesine, dünyadan önemli isimler de katılıyor. Londralı White Cube ve New Yorklu Gagosian ve Lehmann Maupin, Hong Kong’un emlak piyasasının en yüksek olduğu iş semtinde yer alıyor. Şehrin kalbinde yer alan lüks ve sanat odaklı yeni H Queen, giriş katındaki sergi alanı ve ağırladığı dünya çapındaki sanatçılarla bir yıldız gibi parlıyor.

Şehirde tüm bunlar olup biterken, Hong Kong’da gezilecek halka açık bir sanat müzesi yok. The Hong Kong Museum of Art birkaç yıllık bir yenilenmeye gittiği için kapalı. Fakat 2019’da açılacak olan M+ Museum for Visual Culture her şeyi değiştirecek. 40.000 metrekareye yerleşen mekan, Çin çağdaş sanatındaki en büyük koleksiyonuna sahip olan Uli Sigg koleksiyonuna ev sahipliği yapacak.