Hong Kong'un Ünlü Sokak Sanatından İlham Alan Restoran; Bibo

08 Nisan 2019

Yerel halkın çoğu Bibo'yu şehrin en şık gizli kalmış mekanlarından biri olarak tanır.

Bibo, KAWS, Jeff Koons, Yayoi Kusama, Shepard Fairey ve daha pek çok sanat eserine ev sahipliği yapıyor.

 

Yerel halkın çoğu Bibo'yu şehrin en şık gizli kalmış mekanlarından biri olarak tanır. Duvarların arasına gizlenmiş bu sıradışı mekan, Hong Kong’un en çok alkışlanan, ödüllü Fransız mutfağına sahip… Bibo,  çevresiyle mükemmel bir şekilde harmanlanan, zarif ve küçük mavi çinileri, özenle işlenmiş duvarları, özel tasarım ahşap kapıları ile yemekten alacağınız zevki katlıyor.

 

Bibo’dan içeriye adım atar atmaz ünlü sokak sanatçısı Obey ve Shepard eserleriyle donatılmış duvarlar arasında yürümeye başladığınız andan itibaren içinizdeki sanatçı ruhun beslenmeye başladığını hissedebiliyorsunuz.Sonunda ana salona girdiğinizde ise, modaya uygun bir bar sizi mekanın sağ kanadından selamlıyor. Restoranda gezindikçe, jenerasyonunun en üretken sanatçılarından bazılarının eserleriyle karşılaşıyorsunuz. Daniel Arsham'ın havalandırma deliğinden “sızan” bir parçasından tutun da, Jeff Koons'un metalik balon figürlerine, Yayoi Kusama heykellerinden KAWS eserlerine kadar her yerinden sokak sanatı taşan Bibo, adeta bulunmaz bir vaha. 

 

Ana yemek alanına vardığınızda, solunuzda Vhils tarafından yapılmış, Space Invader ve Bay Brainwash'in canlı çalışmaları ile kontrast oluşturan büyük bir duvar resmi görüyorsunuz. Bu kadar çok nesli bir arada tanımlayan eserlerle çevrili Bibo'da olmanızın gerçek nedenine odaklanmak ise biraz zor olabilir: lezzetli yemekler. Şef Nicholas Chew, sanat aşkı ile belli bir doygunluğa ulaşmış olan ziyaretçilerin eksik kalan kısmını yepyeni ve çağdaş bir yemek menüsü sunarak tamamlıyor. 
Japon kaiseki ve Fransız mutfağı gibi stilleri içeren, kültürel olarak farklı mutfak geçmişinden ilham alan menü, şimdiye kadar yaşadığınız hiçbir lezzet deneyimine benzemiyor. Yolunuz Hong Kong’a düşerse sanat severlerin yeni buluşma noktası haline gelmiş Bibo’ya uğramayı unutmayın…