Hornstrandir: Batı Fiyortlar'ın Sonuna Yolculuk

24 Şubat 2022

İzlanda'nın Batı Fiyortlar bölgesinde konumlanan Hornstrandir, Avrupa'nın son vahşi doğa alanlarından biri. Nefes kesici güzellikteki dağlardan ve sarp kayalıklardan oluşan bu doğa koruma alanına ulaşım ise zor olduğu kadar ilham verici.

Uçsuz bucaksız Batı Fiyortlar'ın en uç noktasında yer alan bu alan, sınırlı konaklama ve ulaşım yollarına, çok kısa bir sezona ve zorlu araziye sahip. Koşullara uygun bir şekilde plan yaparsanız, bu bozulmamış vahşi doğanın ilham verici güzelliğini deneyimlemek kesinlikle mümkün. Bu bölge ile ilgili bilmeniz gerekenleri sizler için derledik.
İzlanda'nın kuzeybatı köşesinde yer alan 589 kilometrekarelik Hornstrandir Doğa Koruma Alanı, kelimenin tam anlamıyla Batı Fiyortlar'ın en uzak ucunu temsil ediyor. Yüksek dağlardan aşağı gürleyen şelaleler, denizle buluşan yüksek uçurumlar, hayranlık uyandıran Drangajökull buzulu ve gece yarısı okyanustaki ufuk çizgisinde beliren gün batımı ile burası, eşi benzeri olmayan deneyimlerin mabedi.


 

Hornstrandir'e erişim büyük ölçüde Batı Fiyortlar'ın yaklaşık 30 km güneyindeki en büyük kasabası Ísafjörður'dan kalkan feribot filolarıyla sağlanıyor. Burada yer alan doğa koruma alanı, aynı zamanda, türü tehlikede olan, İzlanda'ya özgü Kutup tilkisinin en önemli habitatlarından biri. Çok sayıda fok, balina, martı, deniz kartalı ve kutup kırlangıçlarının evi yine burası.

 

Hornstrandir'in dağlık iç bölgesi, genellikle feribotların iniş noktalarında bulunan kamp alanları, kulübe ve pansiyonla çevrili olup; yürüyüş parkurları, konaklama yerleri ve feribot alanları arasında kıvrılarak, pek çok güne yayılan unutulmaz yürüyüşler için ideal ortamı sunuyor. 

Hornstrandir Rezervi tamamen ıssız. 1975'te bir doğa koruma alanı olarak belirlenmiş, son birkaç çiftçisi ise 1952'de buradan taşınmış. Yerli halkın torunlarından birkaçı ise yazları buradaki evlerine dönüyor. Hornstrandir, İzlanda Çevre Ajansı tarafından yönetiliyor ve sadece yaz aylarında, Mayıs'dan Ağustos'a kadar ziyarete açık. Sert kış iklimi nedeniyle, diğer aylarında sadece özel izni olanlar doğa koruma alanını ziyaret edebiliyor.