Horoloji Sanatı 2019

17 Aralık 2018

Salon International de la Haute Horlogerie 2019 ön izlemesi: Cartier, Montblanc, Audemars Piguet yeni yıla hangi modelleri getiriyor?

"IWC, pilot saati koleksiyonunda yeni materyaller ve yeni işlevsellikler üzerine odaklanıyor. Schaffhausen merkezli saatçi, seçkisine yeni bir Spitfire koleksiyonu, yeni Top Gun serisi ve özel bir Le Petit Prince modeli ekleyecek."

2019'un ilk günlerinde, Salon International de la Haute Horlogerie – SIHH, Cenevre’de horoloji sanatının en yeni ve dikkate değer parçalarını 29’uncu kez bir araya getirecek. 14 – 17 Ocak tarihlerinde gerçekleşecek fuarda Cartier, Montblanc, Audemars Piguet’in ilk kez görücü önüne çıkacak parçalara göz atıyoruz.

CARTIER

Cartier, SIHH 2019 öncesi her biri koleksiyonerler tarafından en iyi bilinen Privé koleksiyonunun üyesi dört yeni Tonneau saati çıkarıyor. Bu dört yeni modelin, hepsi büyük boy Tonneau modeli (46.1mm x 26.2mm) olmakla birlikte, ikisi iskelet modeli çift-zamanlayıcı.

Cartier Tonneau, 100 adetle sınırlı sayıda platin (26.200 dolar) ve rose gold (22.400 dolar) olarak sunulacak. Her iki model de gücünü Cartier’in yeni 1917 MC Manufacture kalibresinden alıyor.

Cartier Privé Tonneau XL Skeleton Dual Time, yine her iki versiyonu da 100 adetle sınırlı platin (78,500 dolar) ve altın (68.500 dolar) olmak üzere iki rengiyle satışa sunulacak. Bu model aslında 2006 Cartier Tonneau XL çift zamanlı modelin bir güncellemesi, ancak iki hareket içeren orijinalin aksine, 60 saatlik bir güç rezerviyle tek bir dahili 9940 MC, yeni çift zaman göstergesine güç veriyor.

MONTBLANC

Montblanc, 2019 sportif TimeWalker Automatic Chronograph modelinin seramik çerçevesi içerisine bir takometre ölçeği ekleyerek yeni bir 41mm versiyonunu siyah ve gümüş kadran seçenekleri ile rodyum kaplama olarak satışa sunacak (3,625 dolar).

Montblanc Star Legacy serisi ise Romen rakamlı kadran ile yeniden tasarlanan üç yeni modeli ile genişliyor. 39mm ve 42mm olarak boyutlanan yeni çelik Star Legacy modelleri, tam takvim, ay fazı ve ay göstergelerine sahip (Fiyatlar: 3,050 ve 4,820 dolar arasında değişmekte).

Ayrıca, halihazırda güncellenmiş olan Star Legacy modellerinin yanı sıra Star Legacy Nicolas Rieussec Chronograph'ı, kırmızı altın (22.650 dolar) ve çelik olmak üzere iki yeni koleksiyon modeli ile yeniliyor. 44.8mm'lik saatlerin kalbinde  otomatik kronograf harekete sahip Calibre MB R200 atıyor.

AUDEMARS PIGUET

Royal Oak Offshore 2019 koleksiyonu, kamuflajın üç tonunda dayanıklı bir görüntü sergiliyor. Yeni 44mm Audemars Piguet kronografları seramik çerçeveye, Méga-Tapisserie kadrana ve sağlam lastik kayışlara sahip. Mavi ve yeşil seramik modeller paslanmaz çelik bir kasa ile gelirken, kahverengi seramik model - önce bir AP - çerçeveyle hoş bir kontrast oluşturmak için pembe altın kaplamaya sahip.

IWC

IWC, pilot saati koleksiyonunda yeni materyaller ve yeni işlevsellikler üzerine odaklanıyor. Schaffhausen merkezli saatçi, seçkisine yeni bir Spitfire koleksiyonu, yeni Top Gun serisi ve özel bir Le Petit Prince modeli ekleyecek.

Spitfire modelinin 250 adet ile sınırlı olan 46mm'lik özel serisi (ref. IW395501, 12.400), Steve Boultbee Brooks ve Matt Jones'un bir Spitfire ile dünyanın dört bir yanına uçtukları “Silver Spitfire –The Longest Flight” projesine adanmış. Saatin siyah kadranı ve yeşil tekstil bandı, bir Spitfire'ın kokpitini anımsatıyor.

Başka bir Spitfire saati olan Chronograph Spitfire'da (ref. IW387902) (6,250 dolar) IWC pilot saati koleksiyonundaki küçük boyutlu Calibre 69000 ailesini ilk kez kullanıyor. 41 mm'lik yeni saat, yüksek hassasiyetli bir kronograf olan Calibre 69380'e sahip olacak.

Dünyada Ceratanium (seramik-titanyum karışımı) kullanan ilk üretici olan IWC, bu malzeme ile bir Top Gun koleksiyonu yaratıyor. Chronograph Top Gun Ceratanium, (ref. IW371815, 15.000 dolar) aynı zamanda IWC’nin ilk tamamen jet-black pilot saati. IWC tarafından geliştirilen Ceratanium, her iki malzemeden en iyi performansı elde etmek için titanyum ve seramiğin avantajlarını birleştiriyor. Sonuç olarak ortaya titanyum kadar hafif ve kırılmaz ve aynı zamanda seramik kadar sert ve çizilmeye karşı dirençli bir ürün çıkıyor. IWC, ayrıca Ceratanium'un kullanıcılara mükemmel bir cilt uyumu ve yüksek derecede korozyon direnci sunduğunu söylüyor. Saatin içinde çift kronograf Calibre 79230 bulunmakta.

Le Petit Prince (ref. IW590303, 235,000 dolar), IWC'nin sabit bir tourbillon'a sahip ilk pilot saati ve aynı zamanda ilk sert kırmızı altın versiyonu. On adetle sınırlı seri, klasik kırmızı altından önemli derecede daha sert ve beş ila on kat aşınmaya karşı daha fazla dirençli bir altından üretilmiş. Saatin içindeki Calibre 94895, süper hassas tourbillon'u, ekstra doğruluğa sahip sürekli bir ay fazı ekranı ile birleştiriyor. IWC, saatin ay safhası için ayarlama gerekmesinin 577,5 yıl alacağını belirtiyor.