HTC VIVE Cosmos: Sanal gerçeklik ve daha fazlası

02 Mart 2020

Tayvanlı teknoloji firması HTC yeni tanıttığı VR gözlükleri ile sanal gerçeklik deneyimini her eve taşımayı amaçlıyor.

Sanal gerçeklik (VR) teknolojisi başta oyun sektörü olmak üzere birçok alanda yıllardır kullanılıyor. Fakat bu teknolojinin ilk çıktığında yarattığı büyük beklentiyi karşılamadığını düşünenlerin sayısı da bir hayli fazla. Tayvanlı teknoloji şirketi HTC yeni çıkardığı VR gözlük serisi VIVE Cosmos ise bu teknolojinin gelişime açık olduğunu kanıtlar nitelikte.

The Cosmos, Cosmos Play, Cosmos Elite, ve Cosmos XR olarak dört farklı model ile teknoloji severlerin karşısına çıkan HTC’yi diğer VR gözlük üreticilerinden ayıran en büyük özellik kuşkusuz bu serideki bütün gözlüklerin modüler olması. Gözlüklerin değiştirilebilir ön yüzü sayesinde, kullanıcılar zaman içinde yapacakları küçük değişiklikler ve eklemeler sayesinde VR gözlüklerinden daha fazla verim alabiliyor. Baz istasyonuna ihtiyaç duymadan kendi başına dizüstü ve masa üstü bilgisayarlara bağlanarak kullanılabilen Cosmos gözlükler sayesinde dilediğiniz her yerde sanal gerçeklik deneyimi yaşayabiliyorsunuz. İki yeni kontrol cihazı ile satışa sunulan Cosmos, kullandığı AA piller ile şarj derdine de son vermiş oluyor. Yüksek kalite ses sistemi destekli kulaklıkları, Origin ve Lens teknolojileri ile de kullanıcılara en üst seviyede sanal gerçeklik deneyimi yaşatmayı amaçlıyor.

Serinin amiral gemisi niteliğindeki The Cosmos 2880 x 1700 çözünürlüğe sahip. 110 derecelik görüş açısı, altı farklı sensör kamerası ve hareketleri algılayabilen takip sensörleri sayesinde The Cosmos sanal gerçeklik dünyasına yeni adım atanlar için gerekli teknolojiyi sunabiliyor. Modüler olduğu için zamanla yapılacak eklemeler ile The Cosmos serideki daha güçlü gözlüklere de dönüşebiliyor.

HTC’nin yeni VR gözlük serisi oyun severleri de atlamamış. Esnek yapısı ile bir VR gözlükten istenilen tüm beklentileri cevaplayan Cosmos Play birçok sanal gerçeklik oyununa kolayca uyum sağlamanızı mümkün kılıyor. Sanal gerçeklik deneyimi sunan müzeler de dahil olmak üzere birçok kuruluşun 360 derecelik sitelerinde gezinme imkânı sağlayan bu VR gözlük birkaç ekleme ile serinin diğer üst düzey gözlüklerine dönüşebiliyor.

Daha satışa çıkmayan fakat ön siparişleri alınmaya başlanan serinin en güçlü gözlüklerinden birisi olan Cosmos Elite, harici Takip Ön Kapak eklentisi, iki SteamVR baz istasyonu ve iki adet harici VIVE kontrol cihazı ile geliyor. HTC’nin sanal gerçeklik ekosistemi VIVE da direkt olarak erişimi olan bu gözlük hassasiyetin önemli olduğu sanal gerçeklik oyunlarında en üst düzey deneyim vadediyor.

Serinin en gelişmiş gözlüğü Cosmos XR içeri aktarım yapabilen dış kameraları sayesinde sanal ve gerçek dünya arasındaki ayrımı ortadan kaldırıyor. 2020’nin ikinci çeyreğinde tek başına bir ürün olarak da satılmaya başlanacak bu benzersiz gözlük aynı zamanda serinin diğer gözlüklerine ekleme yapılarak da elde edinilebilecek.