HYDE PARK’IN PİRAMİDİ

05 Temmuz 2018

Londra’nın Serpentine Gölü üzerinde dünyaca ünlü sanatçı Christo, eşi Jeanne Claude ile çalıştığı zamanlardan süregelen Mastaba eserlerinin yeni bir versiyonu, 20 metre yüksekliğindeki London Mastaba süzülüyor.

"Christo, aradan geçen uzun zamana rağmen birlikte planladıkları en büyük projeleri olan Abu Dhabi çölü için 170 metre yüksekliğinde bir mastaba hayalini hayata geçirmekten de vazgeçmiş değil."

Dünyanın farklı konumlarındaki manzaralara özel farklı ebat, renk ve malzemedeki 'Mastaba' eserleri ile tanınan sanatçı Christo, yeni eserini Londra, Hyde Park içerisindeki Sepertine gölünde tamamladı. Mastaba, antik Mısır’da yan yüzeyleri eğik açılı mezarlar için kullanılan Arapça bir kelime, ayrıca piramitlerin de mastaba’dan türetildiği düşünülmekte.

Gölde iskeleye tutturularak demirlenmiş 7,506 renkli yağ varilinden oluşan London Mastaba, dış finansal destekler olmadan üretilmiş. Eserin fonunu eski eserlerinin satılması ile elde eden Christo, böylece London Mastaba’yı üretirken maddi olarak galerilerden, devlet teşviklerinden ve patronlardan bağımsızlığını koruyabilmiş. Ayrıca Christo bu eser için asistan ya da herhangi bir yardımcı olmadan çalışmış.

7.506 adet renkli petrol varilinden oluşan heykel, 600 ton ağırlığında ve gölün yüzeyinin yüzde birini kaplıyor. Çalışmada, yeşil parka, mavi göle ve Londra’nın değişken gökyüzüne kontrast bir renk şeması tercih edilmiş.

Bu geçici enstalasyon, sanatsal ikilinin yarım asırdır üzerinde çalışmayı sürdürdükleri mastaba isimli formun yüzen bir versiyonunu yaratma hayalinin gerçekleşmesi. 2009 yılında hayatını kaybeden eşi Jeanne-Claude ve Christo birlikte çalışmaktaydı. Çift, hayatları kesiştikten sonra, 1961’den itibaren kamusal alanlar için birlikte sanat eserleri üretmeye başladı. İkili, Paris’te fıçıları kullanarak gerilla tarzı enstalasyonlarını oluşturdular. Bu eserler, ikilinin mastaba şekline bağlılığının ilk adımıydı ve o zamandan beri dünyanın farklı yerlerine, farklı renk ve malzemelerde mastabalar kurmak üzere çalıştılar. London Mastaba da o dönemden süregelen mastaba planlarının bir uzantısı. Böylece işin, çevresel duyarlılığa gönderme yapmasının yanı sıra Christo’nun eski eşi ve sanat ortağına olan bağlılığını sembolize ettiğini de söyleyebiliriz.

Christo, aradan geçen uzun zamana rağmen birlikte planladıkları en büyük projeleri olan Abu Dhabi çölü için 170 metre yüksekliğinde bir mastaba hayalini hayata geçirmekten de vazgeçmiş değil.

Christo ve Jeanne Claude’nin çalışmalarının Serpentine galerisinde yer alan sergisi paralelinde sergilenen eser, 23 Eylül 2018 tarihine kadar Hyde Park’taki Serpentine gölü üzerinde yüzmeye devam edecek. İkilinin daha fazla işini görmek için ise, ‘Christo and Jeanne-Claude: Barrels and Mastaba 1958-2018’ sergisi 19 Haziran – 9 Eylül 2018 tarihleri arasında Serpentine galerisinde ücretsiz olarak ziyaret edilebilir.

Fotoğraflar: Wolfgang Volz