Hydra adasında çağdaş sanat

09 Ağustos 2019

Ünlü koleksiyoner Dakis Joannou’nun sanat mabedine dönüştürdüğü Hydra adasında bu yıl Kiki Smith sergisi öne çıkıyor.


Kıbrıslı koleksiyoner Dakis Joannou, 1980'lerden beri inanılmaz bir hızla büyüttüğü çağdaş sanat koleksiyonu ile tanınıyor. Sanat dünyası, Joannou'nun Jeff Koons'un havada asılı duran basketbol toplarıyla başlayan koleksiyonerlik macerasını Atina'da kurduğu Deste Vakfı ile pekiştirmesini yakından izliyor.Deste Vakfı'nın 2009'dan beri Hydra adasında yaz aylarında gerçekleştirdiği, Matthew Barney ve Elizabeth Peyton ile başlayan Maurizio Cattelan, Doug Aitken, Urs Fischer, Kara Walker gibi kariyerlerinde ilerlemiş isimlerle devam eden sergilere bu yıl Kiki Smith'in yerleştirmeleri eklendi.Ünlü New Yorklu sanatçı Smith, 'Hafıza' başlığını verdiği bu sergide her zaman olduğu gibi yine hayvanlar ve yıldızlar alemi üzerinden adayla ve sergiye ev sahipliği yapan mezbaha binasıyla ilişki kuruyor. Hydra adası ismini; mitinde baykuş, kedi, karga ve kadeh imgeleri taşıyan Hydra takımyıldızından alıyor. Smith, New York East River'da 2005 yılında suyun üzerine güneşin yansımalarını çektiği filmlerden elde ettiği siyanotipleri Hydra'ya getirmiş. Fakat bu sefer fotoğraf değil, imgeleri transfer ettiği ve denize doğru dalgalanan bayraklar olarak.

Oldukça yüklü bir hafızaya sahip olan mezbahadaki kesim yerine ise artık demir bir deniz kızı bakıyor. Yapının üzerinde ise başı ve ön ayakları keçi, vücudunun arka kısmı ise başka bir Hydra mitinde yer alan yılan şeklinde bir 'chimera' izleyicileri bekliyor. Balkondan denize doğru bakan bir mask, ufukta bizi neler beklediğini merak etmeye davet ederken pembe mozaikle kaplı camlar mekana kutsal bir hava kazandırmakta.

Kiki Smith'in etkileyici sergisi, 30 Eylül'e kadar yalnızca deniz yolu ile ulaşabileceğiniz, arabasız ada Hydra'da görülebilir.