Hyundai ile Nesnelerin Hareketliliği Üzerine

16 Mart 2022

Hyundai, günlük nesnelere robotik teknoloji eklemek için "Nesnelerin Hareketliliği" üzerine bir sistem oluşturdu.

Hyundai, cansız nesneleri robotlara dönüştürecek ve çeşitli alanların yeniden yapılandırılmasına olanak sağlayacak "Nesnelerin Hareketliliği" adlı yeni bir sistem oluşturdu.

Nesnelerin birbirleri arasında bilgi gönderme yeteneğine yeni bir bakış açısı getiren Nesnelerin Hareketliliği sistemi, özerk olarak veya insan müdahalesi yoluyla hareket gücü sağlıyor. Sistemin bir parçası olarak Hyundai, günlük eşyaları mobil hale getirebilmek adına nesnelere entegre edilebilen bir "Tak ve Sür" (PnD) modülü oluşturdu. 

Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai, bu yeni sistemin masalar, konteynerler veya beşikler gibi nesneler üzerinde kullanılabileceğini ve daha yaygın olarak kullanıldığında sadece bir düğmeyle tüm alanı yeniden yapılandırabileceğini öne sürüyor.

Şirket, bu gelişmenin ortak ofis alanlarının yanı sıra perakende ve yaşam ortamları için yararlı olacağını öngörüyor.

Hyundai başkan yardımcısı ve robot laboratuvarı başkanı Dong Jin Hyun, Tüketici Elektroniği Fuarı'nda (CES) gerçekleştirdiği bir sunumda, "Gelecek dünyada eşyalarınızı hareket ettirmeyeceksiniz. Onlar sizin etrafınızda hareket edecekler," dedi. "PnD Modülü, insan ihtiyaçlarını karşılamak için her türlü imkana uyarlanabilir." diyerek sözlerine devam etti. 

Hepsi bir arada bulunan PnD modülü, direksiyon, fren, elektrikli sürme düzeni ve süspansiyon donanımını bir tekerleğe bağlı tek bir ünitede buluşturuyor ve ayrıca otonom hareketi sağlamak için LiDAR ve kamera sensörlerini birleştiriyor.


 

Hyundai, robot teknolojisine büyük yatırım yapan sayılı otomobil üreticisinden biri. 2020'de şirket, Uber ile ortaklaşa geliştirdiği kentsel hava hareketliliği projesini açıklamış ve 2019 yılında da afet bölgelerini geçebilecek, robotik bacaklara sahip bir "yürüyen araba" konsepti sergilemişti. Önümüzdeki yıllarda da robot teknolojisi kapsamında sayısız proje oluşturacakları şüphesiz.